4 min. čitanja

Ovo su mjesta gdje je more jako, jako opasno!

Ovo su mjesta gdje je more jako, jako opasno!
Foto: Depositphotos

Pomorstvo je zanimanje koje se jednostavno voli, to je više od posla, no koliko je lijepo i nezaboravno toliko je ponekad i prilično opasno.

Toliko toga na morima i oceanima može ugroziti živote i sigurnost mornara! Od nepredvidljivih vremenskih uvjeta, do gustog pomorskog prometa i posljedičnih nesreća te (posebno u posljednje vrijeme) oružanih prijetnji!

Sve nabrojano ljepotu mora koja oduzima dah može u trenu pretvoriti u borbu za goli život. Magazin StarInsider sastavio je tako popis nekih od opasnijih mora i oceana diljem svijeta. Slažete li se s njihovim izborom?

Drakeov prolaz

Još su davnih dana mornari strepili od ovog prolaza koji na samom jugu Južne Amerike dijeli Atlantski i Tihi ocean. Ne samo da se na ovom mjestu dotiču ogromne vodene mase koje malo sjevernije kod Cape Horna i vizualno izgledaju drugačije (o čemu smo već pisali), već je ovo područje nazvano prema engleskom moreplovcu iz 16. stoljeća, poznato i po ekstremno opasnim vremenskim uvjetima. Ovdje pušu snažni vjetrovi koji stvaraju prilično velike valove, a prolaz je poznat i kao mjesto čestih i nepredvidljivih oluja! Osim toga, ovdje je zaista hladno i nerijetko ćete naići na plutajuće komade leda što predstavlja dodatan izvor pogibelji za one koji ovuda plove.

Foto: Screenshot/Youtube

Južno kinesko more

Najopasniji dio Južnog kineskog mora je kažu njegov jugoistočni dio koji nosi i znakoviti naziv "Dangerous Ground" iliti opasna zemlja. Ovo je područje koje karakteriziraju brojni vrlo niski otoci, potopljeni grebeni, koraljni otoci, atoli i sprudi. Sve ovo i nije najbolje za sigurnu navigaciju, a uz to ovo je područje već jako dugo i izvor razmirica te svojatanja od strane zemalja koje ga okružuju, posebno Kine koja je sve agresivnija i prijeti vojnom intervencijom.

Foto: Screenshot/YouTube

Arktički ocean

Ovo je najmanji i najplići svjetski ocean koji je većinom godine još uvijek prekriven ledom. Stoga zimi ovdje nećete puno navigirati, a plovidba ljeti zahtijeva ekstreman oprez zbog svog tog plutajućeg leda i ledenjaka koji su stalna prijetnja brodovima. Prisutnost polarnih medvjeda dodaje na riziku. Ako se ploveći ovuda u jednom trenutku poželite malo iskrcati i prošetati, radije nemojte!

Foto: Screenshot/YouTube

Perzijski zaljev

Lociran između Irana i Arapskog poluotoka ovaj zaljeva predstavlja geopolitičko žarište na kojem se lome interesi Sjedinjenih Država i njihovih saveznika s jedne te Irana s druge strane. Kroz Hormuški tjesnac dnevno prođe oko 17 milijuna barela nafte pa morske kapljice ovog zaljeva svakako ostaju vrlo opasne, možda ne toliko zbog prirodnih koliko političkih faktora.

Foto: Screenshot/YouTube

Crno more

Crno je more među pomorcima poznato po svojoj nepredvidljivoj i neukrotivoj ćudi, tj. opasnom vremenu! Divlje su oluje ovdje prilično uobičajena pojava, a dodamo li k tome i rat u Ukrajini ne moramo pretjerano pojašnjavati zašto je ovo more vrlo opasno područje za plovidbu!

Foto: Screenshot/YouTube

Biskajski zaljev

Ovo je zaista jedan ogromni zaljev u sjeveroistočnom Atlantskom oceanu! Biskajski zaljev bilježi i ogromne dubine, čak do 4,735 metra i dom je nekih od najjačih oluja na Atlantiku uopće. Česte oluje, ogromni valovi i gusta magla - što vam više treba za tešku plovidbu? U Biskajskom su zaljevu nastradali mnogi komercijalni i ribarski brodovi stoga je s pravom u kategoriji varljivih i opasnih morskih područja!

Foto: Screenshot/YouTube

Cookov prolaz

Ovaj tjesnac odvaja sjever i jug Novog Zelanda i ime je dobio po Jamesu Cooku, prvom europskom istraživaču koji je njime zaplovio davne 1770.godine. Na svojem najužem dijelu ovaj je tjesnac širok svega 22 km, a pomorci ga smatraju jednim od najopasnijih vodenih područja uopće! More je ovdje kažu varljivo, nasilno i smrtonosno! Olujni vjetrovi te snažne plime navigaciju Cookovim tjesnacem čine izazovnom, blago rečeno.

Foto: Screenshot/YouTube

Beringovo more

Izrazito opasno morsko područje dijeli Euroaziju od Amerike, a karakteriziraju ga divovski valovi, neukrotive oluje i jako niske temperature! Ovo je područje poznato po lovu na ogromne primjerke rakova, no posao na ribarskim brodovima u Beringovom moru spada u jedan od najopasnijih poslova na kugli zemaljskoj.

Foto: Screenshot/YouTube

Tasmanijsko more

Lokalci ga od milja zovu jarak, ili bolje rečeno pakleni jarak jer u ovom moru koje dijeli Australiju i Novi Zeland pravila ne vrijede! Jako je puno mornara baš ovdje izgubilo svoje živote zbog nenadanih, jakih i nasilnih oluja koje ruše sve pred sobom u more koje je usput prepuno velikih bijelih psina. Prema nekim od posljednjih podataka u dubinama Tasmanijskog mora luta ih oko šest tisuća stoga svakako nije zgodno upasti među ove valove!

Foto: Screenshot/YouTube

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.