>
  3 min. čitanja

Podvodna patrola Pomorske škole Split

Podvodna patrola Pomorske škole Split
Foto: Pomorska škola Split

Pomorska škola Split još jednom dokazuje koliko su učenice i učenici zainteresirani za plavo obrazovanje i izvannastavnu aktivnost u cilju spašavanja Jadranskog mora.

Jedinstveni projekt u srednjoškolskom obrazovanju pod nazivom "Podvodna patrola Pomorske škole Split“ nastao je na temeljima četverogodišnjeg rada učenika školske eko grupe "Zdravo more“, najbolje srednjoškolske eko grupe u Republici Hrvatskoj u 2022. godini, i njihovih već sada odrađenih 15 eko akcija.

Osim po eko akcijama grupa je javnosti poznata po izložbi "Postani čuvar Jadranskog mora“ u Prirodoslovnom muzeju u Splitu, projektu "Tradicijom komiških ribara“, projektu "Građanska znanost: mjerenje i promatranje mora“, projektu "Baby boom liganja“ i dr. Eko grupa je autor podvodnih dokumentarnih filmova, objava na učeničkoj Instagram stranici zdravomore eko kao i medijskim izjavama koje podižu javnu svijest o važnosti očuvanja mora.

Eko grupa se sastoji od dvije podgrupe. "Dronaši“ su isključivo učenice i učenici četverogodišnjeg ribarsko-nautičkog smjera koji se u Republici Hrvatskoj može pohađati jedino u Pomorskoj školi Split. Podvodnim dronovima proučavaju i istražuju podmorje te bilježe promjene u njemu. Putem podvodne ruke jednog ROV-a izvlače otpad iz mora težine do 13 kilograma. Logistička su podrška podgrupi ronioca iz svih obrazovnih programa škole (Pomorski nautičar, Ribarsko-nautički tehničar, Tehničar za brodostrojarstvo te Tehničar za logistiku i špediciju) prilikom izvlačenja otpada na brodice i na obalu. S obzirom na to da su do sada ronioci bili učenici s privatnom licencom za ronjenje, a većina njih je i maturirala, ideja mentorice je bila da pribavi sredstva za školsku obuku novih članova ove podgrupe. Školski projekt je prepoznala Splitsko-dalmatinska županija. Eko grupu i zainteresirane učenike škole nagradila je probnim zaronom u bazenu na Poljudu te 10 od njih besplatnim tečajem ronjenja. Projekt se realizira u suradnji s instruktorom Jozom Rosom iz Ronilačko-ekološkog kluba "Podstrana“, a pod "eko zapovjedništvom“ ravnateljice Pomorske škole Split, prof. Mirele Žižić.

Projekt u praksi

Sastoji se od uvodnog predavanja u školi, probnog zarona u bazenu na Poljudu, tečaja u REK Podstrana te prakse na brodu (renovirana barkasa) REK Podstrane. Po završetku besplatnog tečaja učenici/ce dobivaju licencu za ronjenje: OWD sportsko ronjenje u krivulji sigurnosti do dubine od 18 metara.


Projekt je hvalevrijedan i zbog stjecanja novih znanja i vještina učenika za buduća radna mjesta. Osim za rad i aktivnosti eko grupe "Zdravo more“ te popularizacije ekologije i sporta kod omladine srednjoškolske dobi, projekt u sebi nosi i pogled u budućnost pomorskih zanimanja. Razvojem marikulture i dopremanjem ulovljene tune podvodnim kavezima uz brodove do uzgajališta te obveznim nadzorom kaveza putem ronioca, potrebama raznih državnih i privatnih nautičkih firmi za podvodnim nadzorom i radovima od strane ronioca te razvojem podvodnog turizma , stvara se sve veća potreba za stručnim kadrom. Nadalje, rastuće ekološko osvješćivanje nužnosti za uklanjanjem otpada iz mora, prvenstveno plastike, stvara u današnje vrijeme okruženje u kojem potrebe za volonterskim radom dosežu svoje maksimume.

Bravo za ove mlade ljude i buduće roniteljice i ronioce škole!

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.