>
Na društvenim mrežama pojavila se videosnimka za koju se vjeruje da prikazuje spašavanje prvih preživjelih članova posade Bourbon Rhodea – Rusa Igora Morozova i dvojice Ukrajinaca Dmytra Marchenka i Yevhenia Nikolova.
U videu se vide trojica spašenih, od kojih se jedan penje na brod spasa i na leđima kombinezona ima oznaku kompanije Bourbon. Svi izgledaju iscrpljeno, posebno dvojica u splavu, a u daljnjim komentarima autor potvrđuje izvornost snimke i objavljuje fotografiju spašenih koji su prilikom spašavanja golih života zadobili ozbiljne ozljede.
Autor je filipinski član posade broda koji je pronašao brodolomce. S obzirom da je još uvijek traga za sedmoricom, uključujući i hrvatskog kapetana Dina Miškića, stiglo mu je nekoliko upita o potvrdi datuma spašavanja, na što je odgovorio da je snimka nastala 28. rujna.
Ustupio nam je snimku za objavu te potvrdio datum kad je nastala.
– Drago mi je što smo mogli pomoći, dali smo sve od sebe. Volio bi da smo pronašli i ostale. Snimki ima još, a nakon ovog spašavanja nastavili smo put ka luci prema kojoj smo krenuli – kratko nam je ispričao.
Podsjetimo, dvojica Ukrajinaca i Rus spašeni su treći dan nakon što je Bourbon Rhode potonuo 26. rujna. Prema svjedočanstvu jednog od njih, Igora Morozova, u moru su proveli 24 sata držeći se rukama i nogama o prevrnutu splav za spašavanje, a valovi od 15 metara nosili su ih sve dalje od mjesta gdje je potonuo brod.
Nakon njihova spašavanja su pronađena četiri tijela, a za sedmoricom, uključujući hrvatskog kapetana, Dina Miškića još uvijek se traga, iako od subote, nažalost smanjenim intenzitetom.
Maja Markovčić Kostelac, izvršna direktorica Europske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA), u središnjem Dnevniku HRT-a je rekla da se nove satelitske snimke očekuju vrlo skoro.
– Satelitski podaci su pomoćni alat u akcijama spašavanja, a ključne su pomorske snage na terenu. Ovo je jedna od najopsežnijih akcija koje se sjećam, traje od 26. rujna uz zračne i pomorske snage te satelitsko promatranje. Sada je potraga u drugoj fazi i mi ćemo se i dalje uključivati sa satelitskim motrenjem. Aktivno motrenje znači da svi brodovi koji prolaze tim područjem pozorno motre svim raspoloživim sredstvima na brodovima te da se to doista i događa – pojasnila je Markovčić Kostelac.
PROČITAJTE JOŠ:
OBITELJ MIŠKIĆ: “Nećemo odustati od Dina, unatoč razočaravajućoj vijesti o prestanku aktivne potrage!”
D.G.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev