>
Nakon što je objavljena snimka dvojice kupača kako na Čiovu zlostavljaju veliku glavatu želvu, koja je potom napala nekoliko kupača, policija je pokrenula istragu.
Glavata želva je zaštićena vrsta u Hrvatskoj i Europskoj uniji i bilo kakvo uznemiravanje životinje podložno je kaznama.
- Pokrenuli smo postupak utvrđivanja svih činjenica i okolnosti snimljenog događaja i o svemu utvrđenom izvijestiti ćemo državno odvjetništvo. Kaznenim zakonom i to u članku 205. normirano je da tko usmrti životinju bez opravdanog razloga ili je teško zlostavlja, nanosi joj nepotrebne boli ili je izlaže nepotrebnim patnjama ostvaruje obilježje kaznenog djela ubijanje ili mučenje životinja - potvrdili su iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske za Dalmatinski portal.
Za ovo kazneno djelo hrvatski zakon predviđa kaznu zatvora do dvije godine.
Na snimci se vidi da je jedinka u plićaku vidno uznemirena od strane kupača. Glavate želve imaju vrlo jake čeljusti tzv. kljun kojima kidaju svoj plijen te im je ugriz 3 puta jači od ljudskog.
- Pretpostavljamo da se u slučaju unesrećene žene napadnute s leđa, također radi o jedinci koja je bila izuzetno uznemirena te se osjećala ugroženom - kazali su stručnjaci iz Aquariuma Pula.
- Ni u jednom slučaju nije došlo do samovoljnog napada glavate želve kao što je informacija u javnosti. Zapravo je ona bila u moru kad su je pokušali dodirivati - rekao je Draško Holcer, viši kustos, Hrvatski prirodoslovni muzej Zagreb.
- Morske kornjače nisu agresivne i ne stupaju u interakciju ni sa drugim životnima ni sa ljudima, kad je vrijeme parenja s drugom kornjačama. Ovo što vidimo zadnjih dana je trenutak kad je bila ugrožena i došlo je do reakcije - rekla je pak za HRT Tina Belaj, Oporavilište za morske kornjače Plavi svijet, Veli Lošinj.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev