>
Znanstvenici tvrde da bi neke regije Europe mogle bi doživjeti "razorne" gospodarske gubitke u narednim desetljećima zbog porasta mora. Nova studija je pokazala da bi prema najgorem scenariju za emisije CO2 i porast razine mora Europska unija mogla izgubiti 872 milijarde eura do kraja ovog stoljeća, pri čemu bi mnoge regije unutar njih pretrpjele gubitke BDP-a između 10% i 21%.
Studija, objavljena u časopisu Scientific Reports, analizirala je gospodarske učinke porasta razine mora za 271 europsku regiju. Znanstvenici su proveli svoju analizu na temelju procjena visokih emisija stakleničkih plinova, koje potiču porast globalne temperature, proces koji uzrokuje porast razine mora. Kad je riječ o studiji, svoje su nalaze temeljili i na tome da nakon 2015. nije bilo novih mjera za zaštitu obale, iako bi zemlje morale poduzeti mjere za smanjenje ovog učinka.
Ono što su otkrili jest da će EU izgubiti zajedno 1,26% svog BDP-a, oko 950 milijardi dolara. No, znanstvenici su rekli da je još kritičniji gubitak koja bi mogla pretrpjeti manja mjesta, posebno obalna područja unutar njih.
Autorica studije Tatiana Filatova nazvala je potencijalne utjecaje "razornima".
- Svrha ove studije nije zastrašivanje. U nekim kopnenim regijama, uključujući Njemačku, Austriju i Mađarsku, BDP će blago porasti do 2100. godine - vjerojatno zbog industrije i usluga koje se sele iz obalnih poplavnih regija - navode autori studije. Međutim, mnoga područja - koja su autori studije nazvali "žarišta", uglavnom duž obala - mogla bi doživjeti velike gubitke u BDP-u.
U svojoj simulaciji znanstvenici su kombinirali otprije poznate podatke o očekivanim učincima i ekonomskim gubicima koje je prouzročilo 155 poplava širom Europe u razdoblju od 1995. do 2016. godine.
Rezultati ukazuju na moguću štetu u vrijednosti i do 872 milijarde eura za područje Europe, no treba istaknuti da postoje velike razlike među pojedinim regijama.
Sjeveroistočna talijanska regija Veneto, u kojoj je Venecija, mogla bi zabilježiti gubitak BDP-a od 20,84 posto, otkrili su znanstvenici, dok bi poljski Zachodniopomorskie mogao zabilježiti gubitak nešto veći od 12 posto, a talijanska regija Emilia-Romagna gubitak od 10,16 posto. U Velikoj Britaniji utvrđeno je da je engleski Lincolnshire ekonomski najugroženiji, s procijenjenim gubitkom BDP-a od 20,1% do 2100. godine.
Takvi su iznosi, navodi se u studiji, "značajni, ako ne i katastrofalni".
Projekcije pokazuju i da bi ciljana ulaganja u logistiku, javne usluge i izgradnju mogla ublažiti ekonomske gubitke uz zanemariv trošak za cjelokupno europsko gospodarstvo.
Prema navedenim procjenama, hrvatska obala ne spada u kritično ugrožene, no ipak neki gradovi i naselja moraju početi djelovati već sad, ako misle spasiti svoju obalnu liniju.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev