>
Iz domaćih postrojenja na obnovljive izvore koji su u sustavu poticaja u 2022. proizvedeno je 2,72 TW h električne energije.
Hrvatski operator tržišta energije objavio je 'Godišnje izvješće sustava poticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije za 2022.'
Riječ je o dokumentu u kojem se mogu pronaći bitni podaci o proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora ne samo u 2022., već i u proteklih 10 godina. Pri tome se ističe da je sustav poticanja proizvodnje električne energije iz postrojenja na obnovljive izvore i kogeneracijskih postrojenja, unatoč svim izazovima energetske krize, ostao stabilan i likvidan, čime je osigurana financijsku potporu, sigurnost i predvidivost novčanih tokova za veliki broj povlaštenih proizvođača, piše Energetika.
Uz to, EKO bilančna grupa je tijekom 2022. godine značajno doprinijela stabilizaciji cijena električne energije, budući da je 60% proizvodnje povlaštenih proizvođača prodano opskrbljivačima u Hrvatskoj po reguliranoj cijeni od 55,743 EUR/(MW h). Ipak, treba istaknuti da je prošla godina zbog ekstremnih cijena energije na energetskim tržištima bila obilježena izlaskom iz sustava poticanja dijela povlaštenih proizvođača.
Ukupna instalirana snaga poticanih postrojenja na obnovljive izvore i kogeneracijskih postrojenja u Hrvatskoj u 2022. godini iznosila je 1,039 GW i ona su proizvela ukupno 2,72TW h električne energije. No, tom iznosu valja pribrojiti i energiju koja je proizvedena tijekom pokusnog rada ne samo u 2022., već i ranijih godina.
Najveći udio u proizvodnji povlaštenih proizvođača otpada, dakako, na vjetroelektrane (51,87%), a zatim slijede elektrane na biomasu (23,07%) i elektrane na bioplin (9,32%), dok je udio kogeneracijskih postrojenja u ukupnoj proizvodnji iznosio 9,87%. Istodobno su prošle godine sustav poticanja napustila kogeneracijska postrojenja ukupne snage oko 102 MW, što znači da je njihov udio u instaliranoj snazi potkraj godine bio gotovo beznačajan (tek 0,38%).
Osim ulazaka novih povlaštenih proizvođača u sustav poticanja i raskida ugovora o otkupu, u prošloj su godini sklopljena četiri ugovora o prijenosu ugovora o otkupu na temelju čega su izmijenjeni nositelji projekata, odnosno povlašteni proizvođači za određena proizvodna postrojenja. Također je sklopljeno 24 dodataka ugovora o otkupu kojima su izmijenjene odredbe osnovnog ugovora o otkupu, istekla su četiri ugovora o otkupu električne energije i sklopljeno je ukupno 14 ugovora o tržišnoj premiji.
Od ukupno 1380 važećih sklopljenih ugovora, do kraja prošle godine neaktivirana su preostala još četiri ugovora o otkupu ukupne priključne snage 8955 kW, koji su sklopljeni na osnovi Tarifnih sustava i još 71 ugovor o otkupu ukupne priključne snage 117 938 kW od nositelja projekata koji su sklopili ugovor o zajamčenoj otkupnoj cijeni i ugovor o tržišnoj premiji na osnovi Uredbe o poticanju. Ukupna priključna snaga od 652,8 MW u preostalih 1305 važećih i aktivnih ugovora raspodijeljena je tako da je 99,4% snage ili 652,5 MW u sustavu poticanja ugovoreno na osnovi Tarifnih sustava, dok je svega 0,6% (3,8 MW) ugovoreno na osnovi Uredbe o poticanju, donosi Energetika.
A.B.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev