>
El Niño, globalni klimatski fenomen, vratio se, a Svjetska meteorološka organizacija (WMO) upozorava na ozbiljan rizik za živote diljem svijeta. El Niño karakterizira povišena temperatura Tihog oceana, a rezultat je oscilacija u temperaturi oceana i vjetrova u Pacifiku.
Nakon trogodišnjeg razdoblja hladnog vremenskog obrasca poznatog kao La Niña, WMO je objavio da je El Niño ponovno aktivan te će vjerojatno trajati do kraja godine s umjerenim do snažnim intenzitetom. Već su oboreni temperaturni rekordi, a moguće je i obaranje novih rekorda u prosječnoj globalnoj temperaturi.
El Niño je povezan s rekordnim globalnim temperaturama, a predviđanja ukazuju na topliju godinu od prethodne. Utjecaj ove pojave može se osjetiti i nakon njegovog završetka. Pomak pacifičke mlazne struje zbog pojave El Niño uzrokuje sušu i toplije vrijeme u sjevernom dijelu SAD-a te obilne kiše i poplave na američkoj obali Meksičkog zaljeva te na jugoistoku. Europa će također osjetiti posljedice u obliku hladnijih i suših zima na sjeveru te vlažnijih zima na jugu. Globalna temperatura tijekom El Niña povećava se za oko 0,2 stupnja Celzijusa, što može premašiti ključnu granicu globalnog zagrijavanja.
El Niño će rezultirati intenzivnijim toplinskim valovima, produljenim vrućim sezonama i jačim olujama. Prve posljedice bit će vidljive u područjima blizu Pacifika, poput zapadne obale SAD-a, Japana, Australije i Novog Zelanda. Indonezija i Australija suočit će se s toplijim i sušnijim vremenom te većim rizikom od šumskih požara. Monsuni u Indiji i kiše u Južnoj Africi mogli bi se smanjiti, dok bi istočna Afrika mogla doživjeti više kiše i poplave. El Niño također povećava aktivnost uragana u Pacifiku, prijeteći područjima kao što su Havaji.
El Niño narušava proces “upwellinga”, koji donosi hladnu vodu bogatu hranjivim tvarima iz dubina oceana što smanjuje količine hrane za određene ribe te time ugrožava morski život. Toplina u Tihom oceanu prijeti gmazovima na otočju Galapagos te može smanjiti populaciju crnih morskih iguana i ugroziti reprodukciju kornjača koje gnijezde na otocima.
Studije su pokazale da su globalne temperature površine mora već dosegle rekordne razine, a El Niño će dodatno pogoršati situaciju. Prema podacima NOAA-e, postoji 56% vjerojatnosti da će temperatura površine mora u istočnom Pacifiku biti najmanje 1,5 stupnjeva Celzijusa viša od uobičajene kada El Niño bude na vrhuncu. Ovo zagrijavanje prijeti izbjeljivanju koraljnih grebena i smanjenju opskrbe hranjivim tvarima, što dovodi u opasnost morski ekosustav, prenose Klimatske promjene.
I.B.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev