>
Na sjednici Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta (ENVI), zastupnici su raspravljali o novim pravilima o označavanju hrane.
U raspravi je sudjelovao i hrvatski zastupnik, doc. dr. sc. Tomislav Sokol koji je bio izvjestitelj Kluba zastupnika Europske pučke stranke (EPP) za Strategiju "od polja do stola" u Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta (IMCO).
- Prema podacima Eurostata, polovica europskog stanovništva je pretila. U Hrvatskoj, državi iz koje dolazim, gotovo dvije trećine odraslih osoba ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu. Pravilno informiranje potrošača o hrani jedan je od načina na koji možemo utjecati na ovaj javnozdravstveni problem. Nažalost, Europski revizorski sud utvrdio je postojanje znatnih nedostataka u pravnom okviru EU-a kad je u pitanju označavanje hrane. U EU-u trenutačno nema etiketa koje bi upućivale na razinu prerade hrane, iako znanstveni dokazi upućuju na to da konzumacija velikih količina ultraprerađene hrane povećava rizik od razvoja bolesti povezanih s prehranom. Osim toga, Europska komisija najavila je da će do kraja 2022. predstaviti prijedlog harmoniziranog i obveznog označavanja hrane na prednjoj strani pakiranja proizvoda, međutim, do toga nije došlo. U EU-u postoje različite metode označavanja proizvoda na prednjoj strani pakiranja proizvoda od kojih je najpoznatiji Nutri Score. Međutim, ovaj sustav može zavarati potrošače jer se njime, primjerice, Coca - Cola s umjetnim sladilom rangira kao nutritivno poželjnija, odnosno zdravija od maslinovog ulja, što je nedopustivo i predstavlja napad na mediteransku prehranu i proizvođače maslinovog ulja. Dakle, važno je da označavanje hrane bude utemeljeno na znanstvenim podlogama i procjenama učinaka. Ne smijemo dopustiti da maslinovo ulje bude žrtva novih pravila o označavanju hrane - napomenuo je Sokol.
J.T.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev