>
Grad Hvar nastavlja s ambicioznim projektima koji spajaju očuvanje kulturne baštine i održivi razvoj. Jedan od ključnih projekata koji simbolizira ovaj pristup je izgradnja nove gradske knjižnice u vrtu Palače Radošević.
Platforma "Pokret otoka" razgovarala je s gospođom Jerina Ćurin, dipl. polit., višom savjetnicom specijaliziranom za europske i nacionalne fondove, strateško planiranje i zaštitu okoliša, aktivno uključenom u projekte energetske tranzicije na otoku Hvaru.
Tema je bila vizija Gradske knjižnice te njezin doprinos dugoročnoj održivosti Hvara.
Koje konkretne održive tehnologije će biti integrirane u novu knjižnicu i na koji način će doprinijeti smanjenju potrošnje energije?
Moguće održive tehnologije uključuju: LED rasvjetu s kontrolom intenziteta osvjetljenja, senzore za automatsko isključivanje svjetla, sustav prikupljanja kišnice za sanitarnu vodu i navodnjavanje, grijanje je predviđeno putem toplinske pumpe zrak-voda. Ove tehnologije značajno smanjuju potrošnju energije i emisiju CO₂.
Projekt Gradske knjižnice Hvar uključuje izbor tehnologija i materijala koji osiguravaju visoku kvalitetu, dugotrajnost i održivost zgrade. Odluke o tehnološkim rješenjima temeljene su na detaljnim analizama dostupnih opcija kako bi se osiguralo da projekt ispunjava sve tehničke, ekološke i ekonomske zahtjeve.
Kako su planirane zelene površine, poput krovne terase i vrta, usklađene s konceptom održivosti i kako će te površine biti korištene?
Zelene površine, poput krovnih vrtova pomoći će u izolaciji zgrade, smanjujući potrebu za hlađenjem ljeti i grijanjem zimi. Projekt uključuje moderne vodovodne i kanalizacijske instalacije koje osiguravaju adekvatnu opskrbu vodom i odvodnju otpadnih voda, uključujući sustave za navodnjavanje vegetacije na krovu zgrade.
Kišnica sa zelenih površina objekta odvoditi će se u podzemne upojne bunare, dok će se kišnica sa ravnih neozelenjenih krovova skupljati u spremnik na prvom katu objekta te se koristiti za zalijevanje zelenih površina kao i za ispiranje wc školjki, ovaj sistem energetski učinkovit i smanjuje potrošnju vode.
Također, služiti će kao mjesta za edukaciju, okupljanja i radionice o održivosti. Osim toga, korištenje autohtonih biljnih vrsta smanjit će potrebu za navodnjavanjem i očuvati lokalni ekosustav.
Kako je projekt knjižnice usklađen s kulturnom baštinom Palače Radošević, a da pritom ostaje vjeran suvremenim principima održive gradnje?
Prilikom obveznih i opsežnih arheoloških istraživanja na lokaciji nove gradske knjižnice i čitaonice Hvar koja će se nalaziti u vrtu Palače Radošević otkriven je kasnoantički gradski bedem. Ovaj bedem, pronađen prilikom arheoloških radova, značajno je utjecao na izradu i izmjene Glavnog projekta. Konzervatorski odjel izdao je smjernice koje su zahtijevale očuvanje, konzerviranje i prezentaciju ovog nalaza unutar objekta, čime je proces izrade glavnog projekta produžen i izmijenjen.
Spoj kasnoantičke i novovjekovne gradnje čini novu gradsku knjižnicu i čitaonicu Hvar punktom za prezentaciju ovih dvaju važnih povijesnih perioda. Integracija bedema unutar građevine omogućuje posjetiteljima jedinstveni uvid u kasnoantičku arhitekturu, dok istovremeno knjižnica kao suvremeni objekt predstavlja novovjekovnu gradnju.
Bedem je sačuvan i integriran u novi prostorni koncept knjižnice, a ta integracija povećava kulturnu vrijednost projekta. Istraživanje na lokaciji donijelo je vrijedno povećanje fundusa arheološke zbirke grada Hvara. Ova integracija dodatno naglašava kulturnu važnost knjižnice, a spoj kasnoantičke i novovjekovne gradnje čini knjižnicu jedinstvenom. Integracija arheoloških nalaza unutar nove gradske knjižnice Hvar ne samo da čini ovu ustanovu jedinstvenom, već i doprinosi njenoj kulturnoj i povijesnoj vrijednosti.
Na koji način ova knjižnica može poslužiti kao primjer drugim knjižnicama i zgradama u implementaciji održivih praksi i tehnologija?
Nova gradska knjižnica može poslužiti kao model održive zgrade, spoj suvremenog objekta i kasnoantičke arhitekture dok istovremeno pokazuje primjenu energetski učinkovitih sustava i održivih tehnologija.
Osim toga nova gradska knjižnica može biti primjer kao prostor za organizaciju kulturnih i društvenih događanja, uključujući radionice, predavanja, izložbe i druge aktivnosti koje potiču zajedništvo i interakciju među stanovnicima.
Takvi događaji pomažu u jačanju socijalne kohezije, povezivanju različitih društvenih skupina i stvaranju osjećaja zajedništva. Povećanjem dostupnosti obrazovnih i kulturnih sadržaja, nova knjižnica će direktno poboljšati kvalitetu života stanovnika Hvara. Pristup kvalitetnim informacijama, edukaciji i kulturi ključno je za osobni razvoj, profesionalni napredak i opću dobrobit građana. Projekt nove Gradske knjižnice u Hvaru predstavlja izvrsnu sinergiju kulturne baštine i održivih tehnologija. Time dodatno potvrđuje posvećenost grada očuvanju identiteta i budućnosti. Integracija kasnoantičkog bedema unutar moderne knjižnice nije samo arhitektonsko rješenje, već i simbol poštovanja prema povijesti.
S druge strane, upotreba održivih tehnologija poput sustava za recikliranje vode, energetski učinkovitih rasvjetnih rješenja i zelenih krovova pokazuje kako se inovacije mogu uspješno uklopiti u projekte kulturne baštine.
J.T.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev