>
Praksa odnosno aktivnost čišćenja otpada poznata kao „Fishing for Litter“ – FfL uobičajena je praksa u zemljama zapadne Europe, naročito Engleske i Nizozemske. Sastoji se u odvajanju prikupljenog morskog otpada od ribarskog ulova, pohranjivanja u vreće za smeće na brodu, te kasnijeg odlaganja na odgovarajuće mjesto u ribarskoj luci ili iskrcajnom mjestu na obali gdje se zbrinjava u okviru postojećeg sustava gospodarenja otpadom.
Vrlo je jednostavan ali i učinkovit način uključivanja ribarskog sektora u čišćenje morskog dna od nagomilanog otpada, najviše plastike, objašnjavaju iz Instituta za Oceanografiju i ribarstvo.
- Tako važna ekološka aktivnost koja se svakodnevno provodi na našem Jadranu, usmjerena na izravno i učinkovito uklanjanje otpada iz mora, zahtijeva i naziv na hrvatskom jeziku. Tako je na našem Institutu osmišljen naziv Koćarski Ribolov i Morski otpad, skraćenice #KRMA - kažu iz Instituta.
Osim što je važno imati pamtljivu skraćenicu, važno je spomenuti da se upravo na krmi koćarice odvija najvažniji dio aktivnosti a to je odvajanje morskog otpada od ribarskog ulova i njegovog pohranjivanja u vreće za smeće koje ostaju na brodu do pristajanja u luku.
Uskoro stiže i logotip koji će vizualno označavati ovu aktivnost.
Koćarski brodovi koji sudjeluju u #KRMA ekološkim akcijama imat će i naziv Eko Čuvari Jadrana, jer to oni s pravom zaslužuju.
Stoga je, imajući u vidu prednosti koju koćari tako čine, izuzetno važno da se u Hrvatskoj ovakva inicijativa aktivno provodi, te je koćarima potrebno omogućiti da odlažu takav otpad na iskrcajnim mjestima i ribarskim lukama bez plaćanja naknade, što je u skladu s odgovarajućim zakonodavnim propisima - apeliraju iz Institut za Oceanografiju i ribarstvo.
I.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev