>
Olupina broda koji je pokušao upozoriti RMS Titanic na ledeni brijeg koji ga je potopio na svom prvom putovanju, pronađena je na dnu Irskog mora.
Britanski trgovački parobrod SS Mesaba poslao je radio poruku upozorenja Titaniku 15. travnja 1912. dok je prelazio Atlantik. Poruku je primio Titanik - za kojeg se smatralo da je nepotopiv - ali nije stigla do komandnog mosta broda. Kasnije te noći Titanik je udario u santu leda i potonuo. Više od 1.500 ljudi poginulo je u najzloglasnijem brodolomu na svijetu.
Mesaba je još nekoliko godina nastavio svoju plovidbu kao trgovački brod sve dok ga nije torpedirala njemačka podmornica dok je bio u konvoju 1918. godine. Pritom je poginulo je 20 ljudi, uključujući zapovjednika broda.
Njegova točna lokacija bila je nepoznata više od jednog stoljeća, ali znanstvenici su sada pronašli olupinu Mesabe pomoću multibeam sonara. Alat za promatranje na moru koristi zvučne valove kako bi omogućio mapiranje morskog dna tako detaljno da se nadgradnja može otkriti na slikama sonara, omogućujući znanstvenicima sa Sveučilišta Bangor i Sveučilišta Bournemouth u Velikoj Britaniji da pozitivno identificiraju brodolom u Irskom moru. To je bio prvi put da su znanstvenici uspjeli locirati i pozitivno identificirati olupinu, navodi se u priopćenju.
Mesaba je bio jedan od 273 brodoloma koji su ležali na 7,500 četvornih milja Irskog mora, koji su skenirani i unakrsno uvršteni u bazu podataka olupina i drugih izvora Hidrografskog ureda Velike Britanije. Oni uključuju koće, teretne brodove i podmornice, kao i velike oceanske brodove i tankere.
Pomorski geoznanstvenik sa Sveučilišta Bangor u Walesu Michael Roberts vodio je sonarna istraživanja na sveučilišnoj Školi za oceanske znanosti. Već nekoliko godina surađuje sa sektorom obnovljivih izvora energije iz mora kako bi proučio učinak oceana na infrastrukturu koja proizvodi energiju.
Brodolomi su se pokazali kao vrijedan izvor informacija na ovom polju."Znali smo da ima puno brodoloma u našem dvorištu u Irskom moru", rekao je Roberts za CNN u srijedu, dodajući da bi mogli pružiti "koristan uvid u ono što se događa kada stvari odu na morsko dno".
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev