2 min. čitanja

Ptičja gripa potvrđena u tri županije, među njima i Splitsko-dalmatinska županija

Ptičja gripa potvrđena u tri županije, među njima i Splitsko-dalmatinska županija
Foto: Pixabay/Ilustracija

U Hrvatskoj su u nedjelju stupile na snagu stroge preventivne mjere zbog pojave visoko patogene influence ptica. Iz ministarstva poljoprivrede mole sve vlasnike peradi i ptica da se pridržavaju svih odredbi Naredbe kako bi se spriječila daljnja pojava bolesti u domaćim uzgojima peradi kao i širenje ove bolesti i time smanjili mogući veliki gubici u peradarstvu i gospodarstvu općenito.

U cijeloj Hrvatskoj, osim provedbe higijenskih i biosigurnosnih mjera, obavezno je držanje sve peradi i ptica u zatočeništvu u zatvorenim nastambama kako bi se spriječio svaki kontakt s divljim pticama. Vodena perad (patke i guske) moraju se držati odvojeno od ostale peradi. Peradi i pticama u zatočeništvu hrana i voda za piće mogu se davati isključivo u zatvorenom prostoru tako da je kontinuirano zaštićena od divljih ptica, a vanjski spremnici za vodu ne bi se smjeli koristiti.

Foto: Pixabay/Ilustracija

Virus influence ptica, podtip H5N1, za sada je potvrđen samo na jednom gospodarstvu kod domaće peradi u Sisačko-moslavačkoj županiji, dok je u divljih ptica potvrđen (u crvenokljunih labuda i patke kreketaljke) na lokacijama u Sisačko-moslavačkoj, Međimurskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, zbog čega je određena i provedba biosigurnosnih mjera u lovu na pernatu divljač do strane lovaca.

Bolest je potvrđena i u drugim europskim zemljama, u populaciji divljih ptica i u domaće peradi, te je s obzirom na migracije divljih ptica velika vjerojatnost njenog daljnjeg širenja zbog čega su u Hrvatskoj uvedene ovakve mjere.

U svrhu ranog otkrivanja ptičje gripe, iznimno je važno nadležnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji odmah prijaviti svaku promjenu zdravstvenog stanja i ponašanja peradi, smanjenje proizvodnje, smanjenje unosa hrane i/ili vode te uginuća peradi i ptica u zatočeništvu.

Više o uvedenim mjerama možete pročitati na službenoj web stranici Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede: www.veterinarstvo.hr.

Uprava za veterinarstvo osigurala je 24-satnu pripravnost na broju telefona 099/4392-507 na koji građani mogu prijaviti svako povećano uginuće ili znakova bolesti u divljih ptica.

J.K.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.