>
  5 min. čitanja

Ravnatelj Omiškog festivala klapa za Morski HR: "Imamo razloga biti ponosni!"

Ravnatelj Omiškog festivala klapa za Morski HR: "Imamo razloga biti ponosni!"
Klapa Kapric iz Zadra dobila je prvu nagradu žirija - Foto: Vicko Vidan

Nakon što je prošlo desetak dana od kada su se ugasila svijetla pozornice na Trgu Sv. Mihovila u Omišu, kultnom mjestu svih klapa koji njeguju iskonsku tradiciju pjevanja klapskih pjesama, vrijeme je da rezimiramo sva događanja. Završilo je još jedno izdanje Festivala koji neprekidno 58. godina ostavlja neizbrisivi trag u hrvatskoj kulturnoj baštini.

Završnoj večeri muških klapa, održanoj u subotu 20. srpnja, pored brojnih uzvanika, prisustvovao je i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović nastavljajući tako tradiciju svih hrvatskih predsjednika i predsjednice koji su svojim dolascima u Omiš odali priznanje najvažnijoj klapskoj instituciji.

Slično kao i prošle godine, stručni žiri i publika bili su unisoni u odluci kome pripadaju prvo i drugo mjesto. Tako je apsolutni pobjednik Omiša s osvojenim Zlatnim štitom s povijesnim grbom grada Omiša - nagradom struke i Zlatnim leutom - nagradom publike pripao zagrebačkoj klapi Bošket. Srebrni štit i srebrni leut otišli su u Sloveniju klapi Dalmari iz Maribora. Obje klape ponovile su prošlogodišnji uspjeh. Treće mjesto, brončani štit s povijesnim grbom grada Omiša pripao je klapi Vinčace iz Novog Vinodolskog, dok je brončani leut, treća nagrada publika otišla u susjedni Dugi Rat klapi Batuda.

Izrazito emotivan bio je početak završne večeri u kojem su sve klape zajedničkom izvedbom pjesme “Pismo moja, hrli tamo” odale počast nedavno preminulim velikanima Omiša, melografu, skladatelju i voditelju maestru Dušku Tambači i Omišaninu Boži Mimici Điranu, dugogodišnjem istaknutom suradniku Festivala.

U finalu ženskih sastava najbolja je klapa prema odluci stručnog ocjenjivačkog povjerenstva bila Kapric iz Zadra. Srebrni štit pripao je klapi Oželanda iz Zagreba dok je treću nagradu struke, brončani štit osvojila splitska klapa Ventula. Publika u ženskom finalu nije bila suglasna sa žirijem. Ona je najviše svojih glasova poklonila mostarskoj klapi Liron dodijelivši joj Zlatni omiški leut. Klapa Liron ujedno je i najbolja debitantska klapa ovogodišnjeg festivala. Srebrni omiški leut pripao je domaćoj klapi Mirabela CZK, dok je brončani leut osvojila klapa Sorelo iz Zagreba. U istoj večeri muška klapa Pinguentum iz Buzeta kratkim je programom obilježila 30 godina djelovanja.

Stručno povjerenstvo u obje završne večeri ocjenjivalo je izvedbe klapa u sastavu: dr.sc. Marko Rogošić, klapski pjevač Zdenko Burnač, klapski tenor Branko Tomić, mag.mus. Antonia Tomas,  mag. komp. Blaženko Juračić, mag. mus. Antonela Burić i klapski voditelj Janes Vlašić. Voditelji završnih večeri, koje je izravno prenosila Hrvatska televizija, bili su Edita Lučić Jelić i Miljenko Cvitković.

Nastupilo oko 550 klapskih pjevačica i pjevača!

Organizatori 58. Festivala imaju razloga biti ponosni, kazao je za Morski HR ravnatelj Festivala, Mijo Stanić, za Morski HR kaže:

- U više od mjesec dana programa, na ukupno jedanaest koncerata nastupilo je čak 69 najboljih klapskih sastava (10 dječjih, 11 mješovitih, 23 ženske i 25 muških) iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Njemačke. Ukupno je to oko 550 pjevačica i pjevača koji su se popeli na omišku pozornicu. Svim koncertima prisustvovalo je više od 3000 posjetitelja.

Sve je počelo 8. lipnja natjecanjem u kategoriji dječjih klapa, večeri koju omiški Festival organizira u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, dajući joj tako na većoj vrijednosti i značenju u očuvanju tradicije i njenom prenošenju na nove generacije. Održana su natjecanja u kategorijama klapa debitanata u Bolu na Braču, mješovitih klapa i novih skladbi, kao i dvije izborne večeri ženskih i muških klapa. Sjajni su bili revijalni koncerti.

Prvi od njih bio je posvećen pokojnom trogirskom slavuju Vinku Coci, drugi etnomuzikologu Jošku Ćaleti dok je treći bio tradicionalni koncert koji Gradska skupština grada Zagreba poklanja omiškoj publici već 27. put. Na tom su koncertu pored Tamburaškog orkestra HRT-a uz vodstvo maestra Siniše Leopolda nastupili četiri tenora, solistica Josipa Lončar i klapa Sinj. Tijekom trajanja Festivala u muzeju FDK, u suradnji s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom Zagreb, postavljena je prigodna izložba „Daleko su moji škoji“ u čast stogodišnjice rođenja još jednog velikana klapske pjesme, maestra Dinka Fija. Tiskana je i notna edicija s ovogodišnjim novim skladbama, a upravo kroz koji dan izlazi i nosač zvuka.

Gašenjem svjetala na omiškoj pozornici nisu završile sve ovogodišnje aktivnosti Festivala. Do kraja godine u pripremi je još jedno notno izdanje, tradicionalni koncert najboljih klapa u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu 3. studenog, te ciklus božićnih koncerata kojima Festival zaključuje godinu - poručio je Stanić.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.