>
  2 min. čitanja

Rekordni rezultati na svjetskom tržištu LNG-ja

Rekordni rezultati na svjetskom tržištu LNG-ja
Foto: Pexels

Objavljen '2023 World LNG Report' u čijoj su izradi sudjelovali i hrvatski stručnjaci.

Međunarodna plinska unija (IGU) nedavno je objavila 14. izdanje najvažnijeg svjetskog izvora podataka o primjeni ukapljenog prirodnog plina (LNG) i kretanjima i trendovima na tržištu LNG-ja. Radi se o publikaciji pod engleskim nazivom '2023 World LNG Report', u čijoj je izradi sudjelovao je i Energetski institut Hrvoje Požar, odnosno njegov istraživač i stručnjak za plin Daniel Golja.

Iz Izvješća se može primijetiti kako od travnja ove godine globalna trgovina LNG-jem povezuje 20 izvoznih tržišta s 48 tržišta s uvoznom infrastrukturom, a sve više globalizirano tržište LNG-ja omogućilo je preusmjeravanje golemih količina energije u nekoliko mjeseci.

Istodobno je globalni kapacitet ukapljivanja porastao za 4,3%, na ukupno 478,4 milijuna t godišnje, pri čemu je čak 75% povećanja u 2022. ostvareno u Sjedinjenim Američkim Državama koje sada imaju najveći operativni kapacitet ukapljivanja plina na  svijetu (88,1 mil. t godišnje). No, količina odobrenog kapaciteta za ukapljivanje pala je na 25,2 mil. t godišnje, dok je godinu dana ranije, 2021., iznosila 2021.

U 2022. godini također su odobreni rekordni novi kapaciteti za ponovno uplinjavanje, a neki su pušteni u rad u rekordnom roku u Europi. Naime, vrlo visoke cijene pri ulasku na europsko tržište omogućile su masovno preusmjeravanje tokova LNG-ja iz Azije u Europu i uravnotežile kratkoročno tržište, ali i uzrokovale uništavanje potražnje na nekim azijskim tržištima. Tradicionalno višim referentnim cijenama na azijskom promptnom tržištu trgovalo se s popustom u odnosu na europsko tržište po prvi put tijekom 85% razdoblja veljača 2022. - siječanj 2023. Azijska potražnja značajno se smanjila na većini lokacija, s dva najbrže rastuća tržišta za LNG u posljednjih nekoliko godina, Kinom i Indijom, pri čemu je na njima uvoz smanjen za 19,3%, odnosno za 17,7%.

Kada se pak radi o cijenama LNG-ja, one su se početkom ove godine snizile i bile su bliže povijesno prosječnim razinama, no i dalje su povišene, uz stalni rizik povratka na uvjete iz 2022., izvijestio je EIHP, prenosi Energetika.

I.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.