>
  4 min. čitanja

Rujan donosi priliku za upoznavanje i čuvanje jedine riječke rijeke

Rujan donosi priliku za upoznavanje i čuvanje jedine riječke rijeke
Foto: Grad Rijeka

Prvi poznati zapis o ovoj rijeci pod imenom Oeneus datira iz 2. stoljeća. U prošlosti se Rječina (lok. Ričina) naziva Tarsis ili Tarsus, Pflaum, Fluvis ili Fluvius, Reka (Recha), Eneo i Fiumara. Zabilježena su i imena Aenei (Oenei) i Tarsia.

Rječina izvire na Zviru (Zvirjak), na nadmorskoj visini 323 (326) m. Do godine 1870. izvirala je ispod vrha Podjavorje, no te je godine u blizini Klane bio potres, pa je izvor zatrpan. Nakon toga izvor izbija pod sjevernim vrhom koji neki zovu Strmac, a drugi Brgudac. Ulijeva se u more u gradu kojem je dala ime – Rijeci.

Gotovo cijela sjeveroistočna granica mjesnog odbora Drenova prolazi sredinom toka Rječine – od mosta kraj Pašca pa sve do pola puta između mjesta Valići i Lukeži.

Nakon velikog ljetnog festivala Pozdrav s Riječke rivijere! koji je putovao obalom od Preluka do Martinšćice, riječki Urbani separe i brojni partneri pažnju usmjeravaju na Rječinu. Pa tako, rujan donosi niz besplatnih aktivnosti raspršenih vodenim tokom rijeke: od Kukuljana i Martinovog sela pa sve do riječke Delte.

Šetnje, radionice i ekspedicije na gornjem toku

Za one željne upoznavanja gornjeg, prirodnog toka Ričine program donosi niz aktivnosti uronjenih u prirodu. Na sve se aktivnosti potrebno najaviti putem prijavnice.

Planinarsko društvo Kamenjak poziva na nezahtjevnu šetnju od sela Kukuljani do izvora Ričine koja će se održati u subotu 14. rujna u 11 sati. Istraživanju staze uz Ričinu pridružit će se i njeni lokalni znalci.

U nedjelju 15. rujna od 10 do 12 sati posjetitelje će u Martinovom selu, kod Gašparovog mlina, dočekati dvije radionice. Radionica Ča su jili naši prastari vrtlarice Daniele Torjan vodi sudionike na putovanje kroz povijest prehrane Grobinštine.

Sudionici će upoznati autohtone sorte, brati i saditi te zajedno kuhati po starim recepturama. Radionica Vilinska potraga uz Ričinu pod vodstvom pedagoginje Natali Bosić vodi djecu kroz aktivnu igru istraživanja prirode i sakupljanja blaga. Uz pomoć mašte, mali će istraživači izraditi razne čarobne rekvizite i napitke koristeći prirodne elemente.

Krajem mjeseca, u subotu 28. rujna od 15 do 17 sati održat će se Ekspedicija: Ričina u organizaciji Biološkog odsjeka PMF-a u Zagrebu. Radi se o jedinstvenoj terenskoj radionici koja posjetitelje poziva da nakratko postanu rendžeri Parka prirode, učeći o procesima monitoringa, istraživanja i dokumentiranja biološkog svijeta jedne rijeke.

Prilika je to za upoznati, ali i štititi pastrvu, bjelonogog raka, slapoljuba, vodencvijet i brojne druge vrste kojima je Rječina dom.

Radionice, šetnje, filmovi i glazba na donjem toku

Za one željne upoznavanja vlastitog grada, kao i obala rijeke koja prolazi njegovim središtem, program donosi niz urbanih aktivnosti. U petak 20. rujna od 16 do 22 sata parkiralište na Delti uz samu Rječinu preuzet će Šumarak.

Radi se o petoj u nizu postaja putujuće zelene oaze koju Urbani separe povodom Europskog tjedna mobilnosti seli centrom Rijeke. Uz uživanje u mirisnom bilju, krošnjama i zvučnoj instalaciji, program donosi i niz aktivnosti.

Radionica izrade ljekovitih biljnih preparata udruge Eterico započet će u 17 sati, a prijave se zaprimaju putem prijavnice. S početkom u 20 sati, u suradnji s Liburnia Film Festivalom i brendom Patagonia, održat će se projekcija filmova Blue Heart of Europe (40 min.) redatelja Brittona Caillouttea te Na vodi (79 min.) redatelja Gorana Devića. Za dolazak na projekcije prijava nije potrebna.

Plaža na Ričini

U nedjelju 22. rujna od 16 do 21 sat na lokaciji Ružićeva 22 prilika je za inače nemoguć dodir s Rječinom u centru grada. Plaža na Ričini donosi doslovnu plažu, ali i niz radionica, umjetničkih radova, vođenih šetnji, zajedničko kuhanje i glazbeni program.

S mentoricom Luanom Lujić na radionici Dišjiva Ričina od 16 sati će se istraživati mirisi urbanog toka Rječine tijekom tematske šetnje. Skupljeni materijal – predmeti, komadići, prašina, zemlja i bilje – obradit će se tradicionalnom, prirodnom tehnikom ekstrakcije mirisnih tvari.

Na istoj će lokaciji u 17 sati započeti radionica Kako su prali naši stari - izrada prirodnog deterdženta koristeći bršljan i sapuniku.

Nova u nizu izrazito posjećenih kritičkih urbanističkih šetnji pod vodstvom Društva arhitekata Rijeka posvećena je urbanističkom pogledu na Rječinu, a započet će na platou Konta u 16 sati. Za radionice, kao i šetnju, prijave su obavezne putem prijavnice.

Na samoj plaži u Ružićevoj ulici posjetitelji su pozvani slušati i biti uz Rječinu, družiti se, pripremiti vlastiti piknik ili donijeti igre, zajednički kuhati te upoznati umjetničke radove Akademije primijenjenih umjetnosti.

Za kraj programa, s početkom u 20 sati započet će glazbena senzacija s primjesama elektronike i jazza, direktno koristeći zvučnu sliku Rječine i okolne prirode. Radi se o performansu umjetnika Ive Vicića i suradnika, koji će žubor rijeke pretvoriti u jedinstveni koncert.

Priprema se i mozaik posvećen Rječini i njenoj pastrvi

U sklopu Parka prirode Ričina, Urbani separe i platforma Ljubav za Ričinu razvijaju mozaik posvećen genetski jedinstvenoj vrsti Dunavske pastrve kojoj je dom isključivo Rječina, razvijajući se u zatvorenom staništu koje se ulijeva u Jadran, bez kontakta sa srodnim populacijama.

Riječ je o specifičnoj vrsti koju se danas, zbog lošeg i nemarnog upravljanja, rijetko viđa u donjem toku Rječine. Njen povratak u vode našeg grada osigurat će mag.art. Matko Kezele, renomirani mozaičar i restaurator iz Rijeke s međunarodnim iskustvom, piše Radio Rijeka.

I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.