>
Američko ministarstvo pravosuđa pokrenulo je tužbu za oduzimanje 47 milijuna dolara prihoda ostvarenih prodajom oko milijun barela sirove nafte, za koju tvrde da potječe iz Irana, a koja je prošle godine bila uskladištena u Hrvatskoj, objavio je Bloomberg. Tužba je podnesena u srijedu, na Okružnom sudu u Distriktu Columbia.
Kako navode, riječ je o imovini koja pripada ili služi kao izvor utjecaja Iranskoj revolucionarnoj gardi (IRGC) i njezinoj postrojbi Qods Force, koje su u SAD-u proglašene stranim terorističkim organizacijama. Priča je posebno zanimljiva u kontekstu Hrvatske jer je iranska nafta bila skladištena u Omišlju na Krku.
Posrednici su naftu predstavljali kao malezijsku koristeći lažne dokumente te su manipulirali automatskim identifikacijskim sustavom tankera kako bi prikrili da je nafta utovarena u Iranu, priopćeno je iz američkog državnog odvjetništva. Posrednici su platili naknade za skladištenje u hrvatskom postrojenju u američkim dolarima, a te su transakcije obavljene preko američkih financijskih institucija.
Amerikanci su objavili da su lokalnim vlastima i operaterima terminala dostavljeni krivotvoreni dokumenti. Troškovi skladištenja plaćani su u američkim dolarima putem financijskih institucija u SAD-u, koje bi transakcije odbile da su znale da je riječ o iranskoj robi.
Nafta je u Omišalj stigla 2024. godine i prodana je nekoliko mjeseci kasnije. Prodajom je ostvareno 47 milijuna dolara prihoda koje SAD sad želi zaplijeniti.
Tužba navodi da nafta pripada Nacionalnoj iranskoj naftnoj kompaniji (NIOC), koja je, kako navode, podržavala terorizam financiranjem IRGC-a. Dobit od prodaje nafte koristi se za "proliferaciju oružja za masovno uništenje, podršku terorizmu i kršenje ljudskih prava", stoji u priopćenju.
- Agresivno ćemo provoditi američke sankcije protiv Irana, kao dio maksimalne kampanje pritiska administracije predsjednika Trumpa - poručio je tužitelj Martin.
- Zapljenom iranske nafte i dolarskih prihoda jasno poručujemo Iranu da izigravanje sankcija nije lako kao igra školice s tankerima punim nafte.
Čelnik FBI-jeva ureda u Minneapolisu Alvin Winston dodao je da SAD neće dopustiti "neprijateljskim režimima da izbjegavaju sankcije i koriste američki financijski sustav za financiranje terorističkih organizacija".
Prema američkom zakonu, novac zaplijenjen u vezama s državama koje sponzoriraju terorizam može biti preusmjeren u fond za američke žrtve takvih režima.
Umirovljeni profesor s riječkog Pomorskog fakulteta, Damir Zec, za N1 je poručio kako je riječ o izuzetno kompleksnoj situaciji, jer Janaf nije mogao znati da je riječ o iranskoj nafti ako su papiri bili krivotvoreni. Uz to, naglasio je Zec, Janaf je samo posrednik.
Pravo je pitanje tko je zaista kupio naftu. Profesor Zec ne sumnja da su ljudi koji su je dopremili u Omišalj šverceri koji postupaju suprotno američkim interesima.
- Međutim jednako tako, a s obzirom da se ova nafta predstavljala kao malezijska, moguće je da je prošla i kroz 'više ruku' i nije morala biti kupljena direktno od Irana - ustvrdio je Zec.
Inače, podrijetlo nafte se može otkriti analizom njene strukture. Profesor Zec pretpostavlja da prevaranti nisu išli toliko daleko u prikrivanju tragova, jer bi im to bilo neisplativo.
Najveći kupci iranske nafte su Kinezi. Njena cijena je značajno niža, jer se ne može plasirati na tržište redovitim putem. Zbog toga profesor smatra da je Hrvatska izigrana.
- Dakle, postavlja se pitanje tko je kupio naftu i od koga? Janaf i Hrvatska su tu samo izigrani i kao posrednici prevareni - zaključio je profesor Zec.
D.G.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev