>
MEDULIN - Grabežljivu ribu gušter (𝑆𝑦𝑛𝑜𝑑𝑜𝑛 𝑠𝑎𝑢𝑟𝑢𝑠 Linneaus, 1758) nedavno je u mreže stajaćice u Medulinskom zaljevu ulovio ribar Kristijan Zović.
- Jedinka je dopremljena do našeg Fakulteta prirodnih znanosti u Puli gdje će se, zajedno s ostalim sakupljenim jedinkama ove vrste detaljno analizirati budući da o širenju areala ove južnojadranske ribe u sjevernom Jadranu trenutno nema dostupnih znanstvenih podataka, pojašnjavaju s Fakulteta.
Morski gušter češći je na južnom, rjeđi na srednjem Jadranu, dok se u sjevernom gotovo i ne viđa.
Radi se o vrsti koja živi na pjeskovito ljušturastom dnu, od tek nekoliko do 400 metara dubine. Većinu vremena provodi djelomično ili potpuno ukopan vrebajući tako plijen. U dubrovačkoj okolici udomaćio se naziv "blavor", što je vrsta zmijolikog guštera.
Glava guštera je šira od tijela, njuška zašiljena, s očima na vrh glave, donekle izbuljenima. Usta su prepuna šiljastih, igličastiz zuba, ima ih čak i na jeziku.
Tijelo guštera je izduljeno, oblika torpeda, repna peraja dubokog V oblika. Gušter je predator, a hrani se pretežno drugim ribama, ali će uhvatiti i pojesti i sve ostalo što zaluta u njegovo lovno područje. Po danu uglavnom leži na dnu i miruje ili je zakopan u pijesak, a noću kreće u lov.
Boja tijela mu je sivkasto plava ili sivkasto zelena, s velikim brojem mrlja i šara koje ga dobro kamufliraju kada ga se gleda odozgo. Trbuh mu je bjelkast. Često ga ronioci zamjenjuju za pauka jer vrlo sliči po boji i načinu ponašanja. No, za razliku od pauka, nije otrovan.
Lovi se uglavnom slučajno, kančenicom i pridnenom panulom, tako da posebnih ribolovnih alata za ovu vrstu zapravo nema. Nema ni neku kulinarsku vrijednost, jer je pun kostiju, a meso mu i nije nešto ukusno, pa ovaj lošinjski ribar i nije puno izgubio jer ga nije konzumirao.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev