>
  3 min. čitanja

ŠIRENJE STANIŠTA Riba gušter pronađena u Medulinskom zaljevu - Sliči i ponaša se kao morski pauk

ŠIRENJE STANIŠTA Riba gušter pronađena u Medulinskom zaljevu - Sliči i ponaša se kao morski pauk

MEDULIN - Grabežljivu ribu gušter (𝑆𝑦𝑛𝑜𝑑𝑜𝑛 𝑠𝑎𝑢𝑟𝑢𝑠 Linneaus, 1758) nedavno je u mreže stajaćice u Medulinskom zaljevu ulovio ribar Kristijan Zović.

- Jedinka je dopremljena do našeg Fakulteta prirodnih znanosti u Puli gdje će se, zajedno s ostalim sakupljenim jedinkama ove vrste detaljno analizirati budući da o širenju areala ove južnojadranske ribe u sjevernom Jadranu trenutno nema dostupnih znanstvenih podataka, pojašnjavaju s Fakulteta.

Nerijetko je zamijene za morskog pauka - slično izgleda i ponaša se

Morski gušter češći je na južnom, rjeđi na srednjem Jadranu, dok se u sjevernom gotovo i ne viđa.

Radi se o vrsti koja živi na pjeskovito ljušturastom dnu, od tek nekoliko do 400 metara dubine. Većinu vremena provodi djelomično ili potpuno ukopan vrebajući tako plijen. U dubrovačkoj okolici udomaćio se naziv "blavor", što je vrsta zmijolikog guštera.

Glava guštera je šira od tijela, njuška zašiljena, s očima na vrh glave, donekle izbuljenima. Usta su prepuna šiljastih, igličastiz zuba, ima ih čak i na jeziku.

Tijelo guštera je izduljeno, oblika torpeda, repna peraja dubokog V oblika. Gušter je predator, a hrani se pretežno drugim ribama, ali će uhvatiti i pojesti i sve ostalo što zaluta u njegovo lovno područje. Po danu uglavnom leži na dnu i miruje ili je zakopan u pijesak, a noću kreće u lov.

Boja tijela mu je sivkasto plava ili sivkasto zelena, s velikim brojem mrlja i šara koje ga dobro kamufliraju kada ga se gleda odozgo. Trbuh mu je bjelkast. Često ga ronioci zamjenjuju za pauka jer vrlo sliči po boji i načinu ponašanja. No, za razliku od pauka, nije otrovan.

Lovi se uglavnom slučajno, kančenicom i pridnenom panulom, tako da posebnih ribolovnih alata za ovu vrstu zapravo nema. Nema ni neku kulinarsku vrijednost, jer je pun kostiju, a meso mu i nije nešto ukusno, pa ovaj lošinjski ribar i nije puno izgubio jer ga nije konzumirao.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Kod Malog Lošinja ribar uhvatio morskog guštera, rijetko se viđa na sjevernom Jadranu
MALI LOŠINJ - U ponedjeljak, 15.07. oko 06 sati u jutro ribolovac Zdravko Kraljić je panulao uz otočić Orijule, u malološinjskom arhipelagu i na cca 7 m dubine, u razmaku cca 200 metara ulovio 3 ribe duljine 20-30 cm, za koje nije znao reći koja su vrsta. - Iako
Posljednjih sedam godina u Jadranu se pojavilo 16 novih vrsta riba! | | Morski HR
Klimatske promjene u Jadranskom moru sve su više očite. Utjecaj klimatskih promjena na ulazak novih vrsta riba u Jadranu je vidljiv u ulovima ribara i ribolovaca. U zadnjih sedam godina pojavilo se 16
Najstariji pronađeni fosili ‘ribe-guštera’ upućuju da su ta morska čudovišta preživjela masovno izumiranje
Drevne ‘ribe-gušteri’ plivale su Zemljinim oceanima prije 250 milijuna godina, mnogo prije nego što su znanstvenici mislili da su se prvi puta pojavile, otkriva nova studija. Istraživači su 2014. otkrili fosilizirane ostatke ihtiosaura na udaljenom arktičkom otoku u arhipelagu Svalbard u Norveškoj. Ihtiosauri su izumrli gušteri nalik ribi
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.