>
  3 min. čitanja

Smije li jahta privezivati sredstva za zabavu na ovakav način i koliko daleko od obale mora biti plovilo nakon što se priveže?

Smije li jahta privezivati sredstva za zabavu na ovakav način i koliko daleko od obale mora biti plovilo nakon što se priveže?
Foto: Čitatelji

Više nautičara nam je ovog ljeta postavilo neko od ova dva pitanja iz naslova. U prvom slučaju jahta iza sebe naniže sredstva za zabavu, neka na napuhavanje, druga na nekakav pogon. U drugom slučaju plovilo u nekoj uvali baci sidro, a s druge strane se priveže dugačkim konopom za kopno. U oba slučaja mogu predstavljati prijetnju za sigurnost plovidbe. Upit smo poslali u sektor sigurnosti plovidba Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i nakon višetjednog čekanja napokon dobili odgovor.

Lučki kapetani imaju jednostavan odgovor: "Ako nešto nije striktno zabranjeno, onda je dozvoljeno" i toga se drže prilikom eventualne prijave na slične događaje i mogućeg sankcioniranja nautičara. No što ako je ovo prijetnja sigurnosti plovidbe? Tada se odluka o sanckijama donosi na terenu.

- Kao skiper na gliseru volim biti pripremljen na sve situacije i poznavati (što je moguće više) pravila. Zadnjih dana (pa i tjedana) se među skiperima sve više piše o usidrenim jahtama i krmom vezani za obalu u prekrasnim valama (gdje skiperi glisera rado prolaze sa svojim gostima). Neki bijesne da im treba kidati konope, neki govore to nije zabranjeno, a mene zanima što je tu istina i tko je u pravu? - stoji u upitu jednog od nautičara.  

- Uvijek sam se vodio zdravim razumom i ako si vezan krmom 5-10 m od obale, (ovisno o veličini i gazu broda) nema ti tko prigovarat, ali kad ti konop blokira 50 m prolaza i pritom ne objese niti plutaču, pajet ili barem neku krpu da se lakše uoči da je tu konop, onda smatram da je to zaista bezobzirno - komentirao je nakon toga.

Drugi je pak nautičar fotografirao jahtu duljine 63 metra, koja je bila usidrena u uvali Kašjuni, Split.  

- Po krmi ima privezana razna sredstva za zabavu, u nizu, nekakvih 60 metara duljine.  Je li ovo zakonito, ako jest, po kojoj osnovi, a ako nije, kolike su kazne i za koji prekršaj? Pita se on.

Slijedom upita nautičara, postavili smo pitanje Upravi sigurnosti plovidbe:

  • Kolika je duljina konopa kojim plovilo može biti privezano za obalu, odnosno na kojoj maksimalnoj duljini takvo plovilo smije biti, a da je iza njega sve do obale privezan konop?
  • Kolika je maksimalna duljina privezanih artikala za zabavu, pomoćnih čamaca i slično, dozvoljena u teglju ili s plovilom u mirovanju?

Ministarstvo: "Ne smiju ometati plovidbu"

Pravilnikom o uvjetima i načinu održavanja reda u lukama i na ostalim dijelovima unutarnjih morskih voda i teritorijalnog mora Republike Hrvatske (članak 52. stavak 2) propisano je kako plovni objekt može biti privezan izvan luke isključivo na način da ne ugrožava sigurnost plovidbe, ljudske živote, imovinu, obalu i morski okoliš, dok je stavkom 3. istog članka propisano kako je sidrenje, osim u područjima gdje je zabranjeno, dozvoljeno isključivo na način da ne ugrožava sigurnost plovidbe, ljudske živote, imovinu, obalu i morski okoliš.

Jednako tako, Pravilnikom o sigurnosti pomorske plovidbe u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske te načinu i uvjetima obavljanja nadzora i upravljanja pomorskim prometom (članak 49. stavak 2.) propisano je kako se sidrenjem ne smije ometati plovidba drugih plovnih objekata.

Slijedom navedenog, a vezano uz privezivanje plovnog objekta uz obalu, nije propisana maksimalna udaljenost od obale na kojoj plovni objekt treba biti, odgovor je iz Ministarstva mora.

Jurica Gašpar

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.