3 min. čitanja

Smoje će nekima na plakatu Sudamje biti sablazan, a drugima logičan izbor

Smoje će nekima na plakatu Sudamje biti sablazan, a drugima logičan izbor
Foto: Grad Split

SPLIT - Priča o Smoji je sve samo ne jednostavna. Mnogo toga je nedorečeno, začudno, različito shvaćeno i tumačeno. Obezvrijeđen, hvaljen, zanijekan pa slavljen, Smoje će nekima na plakatu Sudamje biti sablazan, a drugima logičan izbor.

Svakako, mnogo dilema će proizaći i iz nerazumijevanja značenja Sudamje, a koja je i svjetovna, pučka, a ne samo crkvena i religijska proslava. A iznad svega, ona je splitska.

Foto: Enciklopedja.hr

A Smoje je bio prvenstveno novinar splitskog govora, zainteresiran za život malog čovika, u Velom i Malim mistima. Sam za sebe je govorio da ne može bez vina, cigarete i mašine za pisanje. Bilo mu je stalo i do provokacije i zajebancije, prema svakom, i to bez pardona.

Piše da nije volio vlast ni autoritete, pa tako i crkvu kao instituciju, biskupski štap, ali nije zazirao od svećenika i biskupa kao osobe. Kako je volio Split, volio je i sve splitsko, pa tako i Sudamju o kojoj je napisao 1988 i jedan duži tekst.

Plakat obilježava 100 godišnjicu Smojina rođenja na način koji je u duhu Smoje kao pučkog novinara, kao i u duhu javnog mijenja o Smoji, a koje se očito još dugo neće moći složiti oko toga je li i koliko Smoje zadužio Split, a pogotovo poziciju na plakatu Sudamje.

Smoje je tema plakata, ali bez prikaza njegova lika i hvale. To je prvo zato što ni sam Smoje to ne bi htio. Ne bi ni bilo u njegovom novinarskom provokatorsko-zajebantskom duhu. Smoje su njegovi tekstovi, njegovo djelo. Zar ima išta logičnije od toga da se aplicira na plakat Smojin tekst o Sudamji i to na način na koji je i pisao. Što znači da je likovnost plakata prepoznatljiva tipska novinarska kartica ispunjena tekstom.

Natopljena je okusima i mirisima ambijenta njegovog pisanja, njegovim crnim vinom te ukrašena u maniri poput nekog starinskog oglasa, a što plakat i je, i to dimom cigarete. Tekst je pisan „njegovom pisaćom mašinom“ koja je često bila bez pojedinog slova, jer mu se nije popravljala ili kupovala nova, te bez dijakritičkih znakova (č,ć..).

Zbog toga su svi njegovi tekstovi bili njegovom rukom, penkalom, ispravljani. Svi elementi ravnopravno na plakatu stvaraju zanimljivu likovnost koja komunicira Smoju ali i odnos prema Smoji.

Plakat obilježava, slavi ali i propitkuje te pomalo provocira i zajebava…onako kako bi to vjerojatno volio i sam Smoje. Poduži tekst, kojem u principu dobivamo seriju plakata Sudamje 2023., piše Stjepko Rošin, dipl. diz.

A.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.