>
Zbog velike količine folne kiseline, ali i drugih sastojaka, šparoga ima brojna po zdravlje korisna svojstva. No, bogata je i steroidima koji stimuliraju proizvodnju testosterna.
Šparoga sadržava veliku količinu folne kiselina, esencijalnog vitamina iz B skupine koji pomaže regeneriranju stanica. Ona pomaže i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti te vaskularnih cerebralnih udara.
Folna kiselina pridonosi također zaštiti tijela od raka pluća, debelog crijeva i uterusa. I jedan drugi sastojak koji štiti od raka nalazi se u šparogi: glutatin. Taj mali protein je vrlo jak antioksidans. Analizom 38 vrsta povrća došlo se do zaključka da je svježe kuhana šparoga prva na listi što se tiče količine glutatina.
Folna kiselina koje ima u šparogi igra također važnu ulogu u zaštiti od Alzheimer-ove bolesti.
Šparoga je prirodni diuretik, zahvaljujući svojoj velikoj količini kalija i aminokiselini zvanoj asparagin.
Bogata je inulinom, prebiotikom koji štiti zdravlje probiotičkih bakterija koje se nalaze u crijevima. Te probiotičke bakterije igraju važnu ulogu u ravnoteži crijevne flore tako što neutraliziraju patogene bakterije koje se također nalaze u crijevima.
Šparoga je bogata steroidima, prvenstveno fitoestrogenima. A oni stimuliraju također proizvodnju testosterona. Već se u srednjem vijeku konzumirala kao afrodizijak.
Radi se o namirnici koja je čisto zdravlje i koju bi trebalo što više jesti. Posebno se preporuča trudnicama, zbog njenog bogatstva folne kiseline.
Postoji zelena i bijela šparoga. Smatra se da je zelena puno bogatija hranjivim sastojcima.
B.K.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev