2 min. čitanja

SPIRALA SMRTI Neke hobotnice nakon polijeganja jaja prestaju jesti i ugibaju! Ovo bi mogao biti razlog

SPIRALA SMRTI Neke hobotnice nakon polijeganja jaja prestaju jesti i ugibaju! Ovo bi mogao biti razlog
Foto: Pexels

Hobotnice su iznimno inteligentne, no kod nekih vrsta događa se neobična pojava. Naime ženke nakon polijeganja jaja skončaju vrlo tragično u tzv. spirali smrti jer naprosto više u sebe ne unose hranu.

Razlog ovog neobičnog običaja mogao bi se prema znanstvenicima nalaziti u optičkoj žlijezdi hobotnice. Kada bi dotičnu kirurški uklonili hobotnice bi se i nakon polijeganja jaja nastavile normalno hraniti i živjeti.

IFL Science stoga piše kako je znanstvenik,  Dr. Jerome Wodinsky još u 70-im godinama 20 st. vjerovao kako je upravo hormon koji luči optička žlijezda krivac za "smrt nakon poroda", da se tako izrazimo.

Wodinsky je izgleda bio u pravu, ali djelomično. 2022. godine istraživači sa Sveučilišta u Chicagu krenuli su s analizom kemikalija koje izlučuje optička žlijezda ženke hobotnice, usredotočujući se na kolesterol i hormone sterole. Istraživanja su sugerirala da bi upravo te molekule mogle igrati ulogu u "spirali smrti".

Nakon pomnih analiza otkrili su kako optička žlijezda u hobotnica nakon polijeganja jajašaca doživljava značajan pomak u metabolizmu kolesterola. Ovo vodi do jednako drastičnih promjena u proizvodnji steroidnih hormona.

I pazite sad ovo! Taj se proces događa kroz tri različita puta, od kojih svi na neki način uključuju kolesterol i put su prema ugibanju, ali ono što je iznimno interesantno je da jedan od ta tri puta doslovno izaziva samoozljeđivanje i to zbog povećane razine 7-dehidrokolesterola (7-DHC), molekule prekursora kolesterola. 

Da stvar bude nevjerojatnije ovaj proces možemo povezati i s ljudima. Naime, kod ljudi mutacija u enzimu koja je uključena u ovu pretvorbu dovodi do genetskog poremećaja koji može uključivati ponavljajuće samoozljeđivanje, a neke se hobotnice tijekom "spirale smrti" također samoozljeđuju.

Ovaj se neobičan i tragični proces ipak ne događa kod svih vrsta hobotnica, a istraživanje prema znanstvenicima baca dodatno svjetlo na važnost istraživanja optičke žlijezde - vrlo malene, ali iznimno značajne ne samo kod hobotnica već i ostalih glavonožaca.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.