>
  2 min. čitanja

Splićani zabrinuti - Mrlje u moru splitskog akvatorija sve su veće

Splićani zabrinuti - Mrlje u moru splitskog akvatorija sve su veće
Foto: Siniša Vickov, Damacija Danas

Pojava cvjetanja mora posljednjih je dana itekako zabrinula Splićane. Prvo se javila između Splita i Brača, a posljednjih dana uočena je i drugdje. Intenzivno cvjetanje može se najbolje vidjeti kod plaže Kašjuni.

Tijekom ljetnih, ali i proljetnih mjeseci događa se prirodna pojava "cvjetanja mora", a to znači da razloga za brigu nema jer ne dolazi do nikakvih zagađenja na jadranskoj obali, prenosi Dalmacija Danas.

"Cvjetanje mora" je izvanredna prirodna pojava koja se javlja pri određenim vremenskim uvjetima kao što su promjene temperature mora i većih količina oborina u proljetnom razdoblju uz povećan unos hranjivih soli dušika i fosfora koji služe kao hrana za fitoplankton, pojašnjavaju iz Hrvatskog zavod za javno zdravstvo.

Čini se da nema razloga za brigu

Najčešće se pojavljuje krajem lipnja i početkom srpnja. Zbog mirnog vremena, odnosno zbog oslabljene cirkulacije sluzave nakupine se uglavnom nalaze na površini predstavljajući vizualno neugodnu pojavu za kupače ali i potpuno bezopasnu za ljudsko zdravlje ako se radi o bakteriološki čistom moru. Nošena morskim strujama često je prisutna na plažama, pogotovo u popodnevnim satima. Prvi zapisi o cvjetanju mora za Jadran datiraju iz 18. stoljeća, intenzivnije se pojavljuje od 1988. godine, a od 2000. godine pojavljuje se svake godine.

- Cvatnja se odvija u čitavom vodenom stupcu (od površine do dna), ali je zbog intenziteta svjetla jača u površinskim slojevima. 'Cvjetanje mora' je prirodna pojava koja se povremeno javlja i u otvorenim i u obalnim vodama, ali zabrinjava što je intenzitet i učestalost ovih pojava sve rašireniji, češći i dugotrajniji, što se sasvim sigurno velikim dijelom može pripisati negativnom utjecaju aktivnosti čovjeka na prirodu općenito (klimatske promjene) i na sam morski ekosustav (putem otpadnih voda i različitih drugih aktivnosti) - zaključuju iz Hrvatskog zavod za javno zdravstvo.

Iako ovi prizori nisu oku ugodni, i ovaj put je (vjerojatno) riječ o standardnoj prirodnoj pojavi koja se svake godine događa na gotovo svim plažama na hrvatskom Jadranu. Razloga za brigu - očito nema jer se u posljednjim danima ništa slično i neobično nije događalo u more kod Splita.

A.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.