>
  3 min. čitanja

STEMFemme Junior potiče učenice u Splitu na istraživanje mora

STEMFemme Junior potiče učenice u Splitu na istraživanje mora
Foto: IZOR

Projekt STEMFemme Junior provodi se u niz škola u Splitu. Za cilj ima potaknuti učenice da se zainteresiraju za STEM područja, te ih uključiti u istraživanje i eksperimentiranje. Nositelj projekta je Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, u suradnji s Gradom Splitom i jednim teleoperaterom.

Jedna od tema koja je obuhvaćena u prvom ciklusu projekta je – More. Zbog toga su stručnjaci Instituta za oceanografiju i ribarstvo sa zadovoljstvom sudjelovali u organizaciji izvannastavnih aktivnosti u četiri splitske osnovne škole: OŠ Marjan, OŠ Blatine – Škrape, OŠ Kamen – Šine i OŠ Slatine.

U posjet Institutu došle su učenice petog razreda OŠ Marjan u pratnji svojih profesorica i profesora. Njihova tema proučavanja u sklopu ovog projekta su valovi. Dr. sc. Petra Zemunik Selak zaželjela im je dobrodošlicu i ukratko ispričala o tome čime se Institut bavi. David Udovičić, mag. biol. et oecol. mar. održao je prezentaciju o mjernim instrumentima koji se koriste u Laboratoriju za fiziku mora te im je pokazao kako radi CTD sonda. Dr. sc. Natalija Dunić održala je predavanje o klimatskim promjenama, a Petra Pranić, mag. phys. predstavila je simulaciju porasta razine mora.

Osim toga, da bi dobili širu sliku i da bi im posjet Institutu ostao u što boljem sjećanju, Dr. sc. Natalija Bojanić upoznala ih je sa zooplanktonom, njegovim vrstama i karakteristikama i pokazala im je uzorak pod lupom. Učenice su išle u obilazak Laboratorija za akvakulturu gdje su im Petra Jakelić, mag. ing. agr. i Klara Ivanišević, mag. biol. exp. pokazale bazene u kojima se uzgajaju ribe i hobotnica. Za kraj, dr.sc. Tomislav Džoić pokazao im je mareograf i ispričao o morskim mijenama i mjerenju razine mora.

Učenice OŠ Kamen – Šine , zajedno s profesoricama, istražuju morski otpad. Dr.sc. Pero Tutman i dr.sc. Dubravka Bojanić Varezić održali su predavanje o morskom otpadu kako bi učenike i nastavnike upoznali s problematikom, načinima nastanka i unosa otpada u more, njegovom sastavu, količinama i raspodjeli te kako mogu pridonijeti njegovom smanjenju. Također su na plaži Strožanac organizirali pokaznu vježbu i odradili monitoring otpada iz mora prilikom čega su  učenici analizirali i izvagali sakupljeni otpad prema priručniku koji je izrađen za potrebe ove suradnje.

Ukupno je sakupljeno 5 kilograma otpada s plaže, a analiza je pokazala da od 432 sakupljena predmeta 52,6% čini plastika, 14% staklo i keramika, 12,5 % papir, 7,6 % metal, a ostatak otpada na gumu, tekstil, obrađeno drvo i medicinski otpad. Svi su podaci upisani u bazu za unos podataka o morskom otpadu prikupljenog tijekom ekoloških akcija čišćenja obale, ronilačkih akcija čišćenja plitkog podmorja, pasivno ulovljenog otpada tijekom koćarskog ribolova i izgubljenih ribarskih mreža u moru

Dr.sc. Daria Ezgeta Balić održala je predavanje o oceanskoj pismenosti za učenike tri škole: Blatine-Škrape, Kamen-Šine i Slatine. Cilja je bio upoznati učenice s glavnim principima oceanske pismenosti i približiti im značaj mora za život na našem planetu. Škole koje su došle u posjetu Institutu imale su priliku vidjeti koja se još istraživanja provode zahvaljujući našim kolegama dr.sc. Tomislavu Džoiću kojim je pokazao mareograf i otkrio neke zanimljivosti o morskim mijenama, dr.sc. Niki Stagličić koja je učenicama otkrila kako ronioci istražuju podmorje, Mariji Šestanović, dipl.ing., koja im je pokazala kako izgleda ihtioplankton i Niki Bujasu dipl. ing. koji im je pokazao kako se nekim morskim organizmima određuje starost.

- Iznimno smo sretni što smo odabrali Institut za oceanografiju i ribarstvo za partnera u realizaciji prvog ciklusa STeam femme junior projekta. Kroz ovaj projekt učenici dobivaju dodatna znanja i vještine iz STEM područja, a učitelji mogućnost profesionalnog razvoja. Zahvalni smo na podršci Instituta i njihovih znanstvenicama koji realiziraju naše ideje s entuzijazmom. Veselimo se nastavku suradnje i u budućim projektima – poručili su voditelji STeam projekta OŠ Blatine-Škrape.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.