>
Bez obzira planirate li se kupati u bazenu ili uživati u sunčanju na plaži, nema ničeg boljeg od osjećaja sunca na koži nakon mjeseci hladnoće. Međutim, postoji jedno malo poznato stanje na koje trebate obratiti pažnju prije nego što se izložite suncu.
Video korisnice TikToka @llioeriin nedavno je postao viralan nakon što je podijelila svoja iskustva s trovanjem suncem. Jeste li ikada čuli za to?
- Nadala sam se da ću lijepo preplanuti na odmoru, ali umjesto ja toga dobijem trovanje suncem - napisala je uz sliku na kojoj šeće plažom na Gran Canariji.
Prvi znak da joj nije dobro bio je kada je primijetila da joj se “čelo počelo povećavati”. Sljedećeg jutra je ustala s otečenim okom koje kasnije nije mogla otvoriti.
Ovo stanje se samo pogoršavalo, opisuje kako se otišla odmoriti i probudila se s otečena oba oka. Kada je otišla na aerodrom za let kući, počelo joj je ljuštiti lice.
Metro je razgovarao s višom kliničkom farmaceutkinjom i stručnjakinjom za kožu Veerpal Sandhu.
Također poznata kao ozbiljna opeklina od sunca ili sunčano izazvana eritema multiforme, trovanje suncem je ozbiljna reakcija na produženo ili intenzivno izlaganje ultraljubičastim (UV) zrakama.
- Trovanje suncem je ekstremni slučaj opekline od sunca – opekline koje nastaju kada UV zračenje upali vašu kožu - objašnjava Sandhu.
Na početku, simptomi mogu izgledati slično kao kod opekline od sunca, što može dovesti do njihovog neprepoznavanja. Oni mogu uključivati:
Ozbiljnu opeklinu od sunca (obratite pažnju na crvenilo, plikove i perutanje), groznicu, zimicu, mučninu i povraćanje, glavobolju, vrtoglavicu, dehidraciju.
Ukoliko ne prepoznate trovanje suncem to može dovesti do razvoja ozbiljnijih simptoma, uključujući: gubitak svijesti, konvulzije, brzo lupanje srca, nizak krvni tlak, konfuzija ili dezorijentiranost.
Da! Trovanje suncem se razlikuje od sunčanice kako po simptomima, tako i po uzrocima.
- Sunčanica, također poznata kao toplotni udar, je medicinska hitnost koja se javlja kada se unutarnja temperatura tijela povisi na opasne razine, obično iznad 40 stupnjeva Celzijusa - objašnjava Sandhu.
Simptomi mogu uključivati glavobolju, vrtoglavicu, konfuziju, gubitak svijesti pa čak i konvulzije.
- Trovanje suncem utječe na kožu, dok sunčanica utječe na unutarnju regulaciju tjelesne temperature - objašnjava.
Prevencija, prevencija, prevencija! Poduzimanje nekoliko vrlo jednostavnih koraka može vam pomoći da izbjegnete trovanje suncem. To može uključivati:
Ograničavanje izlaganja suncu kada je ono najjače (između 10 i 16 sati), nošenje zaštitne odjeće (majice s dugim rukavima, šeširi itd.), korištenje krema za sunčanje s minimalnim faktorom zaštite SPF 30, nanošenje svaka dva sata, a i češće ako ste plivali, boravak u hladu, održavanje hidriranosti, izbjegavanje solarijuma ili solarnih lampi.
Upozorenje: ako imate svijetlu put, možete biti osjetljiviji, posebno riđokosi. Sandhu kaže: “To je zato što njihovo tijelo nije imalo priliku proizvesti melanin, pigment koji apsorbira UV svjetlost i tamni kožu da bi stvorio zaštitni sloj.”
U ovom slučaju, još je važnije prakticirati preventivne mjere.
Ako iskusite simptome trovanja suncem, ostanite smireni: postoje dostupni tretmani.
Prije svega, trebate se skloniti sa sunca kako biste izbjegli daljnje oštećenje. Potražite hlad ili se potpuno premjestite unutra.
Zatim ohladite dio kože koji vas boli. Sandhu preporučuje nanošenje hladnih obloga ili čak hladnu kupku kako biste “umirili kožu i smanjili upalu”.
Ovo je također dobar trenutak za hidriranje tijela i nadoknadu izgubljene tekućine vodom ili tekućinom bogatom elektrolitima – razmislite o sportskim pićima, kokosovoj vodi ili čak voćnim smoothiejima.
Ako je potrebno, razmislite o uzimanju lijekova za ublažavanje boli – preporučuju se tablete koje se mogu kupiti bez recepta poput ibuprofena kako bi se smanjila upala.
Također, možete direktno nanositi umirujuće losione na kožu – Sandhu preporučuje losione na bazi kalamina ili aloe vere.
- Ako je vaše trovanje suncem ozbiljno ili imate bilo kakve brige o zacjeljivanju kože, važno je konzultirati se sa zdravstvenim stručnjakom - zaključuje Sandhu.
I.B.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev