>
  4 min. čitanja

BAGERI U NJIVICAMA "Čupaju nam zeleni obalni pojas, šire put vozilima za buduće ugostiteljske objekte"

BAGERI U NJIVICAMA "Čupaju nam zeleni obalni pojas, šire put vozilima za buduće ugostiteljske objekte"
Foto: Čitateljica

NJIVICE - Što se to događa u Njivicama? Bageri su u moru, pilaju se stoljetna stabla i proširuje šetnica, kojom su do sad normalno mogli pješaci i biciklisti, a sada će valjda i vozila. Građani se pitaju, je li potrebna toliko agresivna intervencija u zelenom prostoru uz samo more?

- Radi se o naselju Rosuje pored Njivica. Naime, prije nekoliko mjeseci najavljeno je kako će općina Omišalj ove zime “rekonstruirati” šetalište Antuna Koste koje se nalazi između zelenog pojasa i same obale, te spaja Njivice i Rosuje s naseljem Kijac - kaže nam čitateljica, zabrinuta za ono što je uslijedilo, te šalje fotografije, kako je to nekad izgledalo.

- Rekonstrukciju su opisali kao korekciju zavoja i proširenje s novim potpornim zidovima, kolničkom konstrukcijom i proširenjem platoa uz šetnicu. Niti jedan nacrt nije objavljen, već je uz online objavu prikazan 3D render koji naizgled nije imao nikakve veze s navedenom lokacijom.

0:00
/1:05

Isprva nas je najviše zabrinjavala najava “proširenja platoa” s obzirom da na šetnjici nije bilo nikakvog platoa, no početkom radova ispostavilo se da smo trebali biti u strahu od kompletnog projekta “rekonstrukcije”. Raskrčen je s jedne strane zeleni pojas s višestoljetnim stablima, a s druge strane sama obala. Iako nam je prethodno rečeno kako će se paziti na stara stabla, ona koja i jesu “sačuvali” ostala su bez korijena. Kako hrast ili čempres star 100 godina može preživjeti bez korijena ne znam.

Projekt je financiran kao sanacija i rekonstrukcija pomorskog dobra u općoj upotrebi. Kakva je to sanacija i rekonstrukcija pomorskog dobra (koje niti je zahtjevalo sanaciju niti rekonstrukciju) koja ne samo da ništa ne rekonstruira, već se svodi na apsolutnu destrukciju istog tog pomorskog dobra meni nije jasno - dodaje uz fotografije, kako to izgleda danas.

Moji roditelji žive u prvom redu iza zelenog pojasa i malo je reći da smo ostali šokirani kad smo vidjeli da nam kompletne plaže, starih hrastova i čempresa više nema. 

Radovi su i dalje u tijeku, tako da još ne znamo na što se odnosio “plato” u ranijoj najavi i bojimo se saznati.

S obzirom da izgleda da se širina staze šetališta, koje je inicijalno krajobrazno projektirano tako da se mjestimično širi i skuplja prateći krajolik, sad standardizira na 4 metra, nagađamo da je svrha cijelog projekta omogućiti prolaz vozilima za buduće ugostiteljske objekte koje se već godinama pokušava ugurati u zeleni pojas. Za sad nismo dobili jasne odgovore od nadležnih, pa se nadamo da će netko iz vaše redakcije ovo istražiti i objaviti cijeli slučaj - opisuje čitateljica.

Općina Omišalj: Radi se o rekonstrukciji šetnice

Općina Omišalj najavila je ovaj projekt prije točno godinu dana i objavila da će se realizirati u 2023. i 2024. godini.

- Rekonstrukcija šetnice uključuje zahvate korekcije zavoja i proširenje šetnice, izvedbu novih potpornih i obložnih zidova, nove kolničke konstrukcije te proširenja platoa uz šetnicu.

Rekonstrukcijom i opremanjem postojeće obalne šetnice infrastrukturno će se unaprijediti lokalitet, povećat će se sigurnost te kvaliteta života lokalnog stanovništva, turista i posjetitelja, poboljšat će se turistička ponuda i sadržaji - opisali su iz Općine Omišalj ovaj projekt.

Inače, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture odobrilo je Općini Omišalj 50.000,00 eura za projekt po prijavi na Javni poziv za sufinanciranje sanacije i rekonstrukcije pomorskog dobra u općoj upotrebi u 2023. godini.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.