2 min. čitanja

Stotine mladunaca morskih konjica pušteno u more kako bi se spasila vrsta

Stotine mladunaca morskih konjica pušteno u more kako bi se spasila vrsta
Foto: Erik Schlogl / iNaturalist

Više od 300 mladunaca morskih konjica pušteno je u more kod Australije u nadi da će se ova vrsta spasiti od izumiranja.

Whiteovi morski konjici doživjeli su u posljednjih nekoliko godina na istočnoj obali Australije veliki pad populacije zbog uništavanja njihovih staništa, prenosi Newsweek.

- Prije dvadeset godina, mogao sam ovdje roniti i pronašao bih 20 do 30 morskih konjica u jednom zaronu - rekao je David Harasti, ronilac i znanstvenik u Odjelu primarne industrije (DPI) Novog Južnog Walesa (NSW), za lokalnu novinsku kuću ABC Australija.

- Ali da sada odem tamo, bio bih sretan da nađem jednog ili dva - dodao je.

Whiteovi morski konjici, poznati i kao novoholandski ili sidnejski morski konjici, porijeklom su iz Australije i jedna su od četiri australske vrste. Unatoč tome što su nekoć bili uobičajena pojava, posebno u luci Sydney, Whiteovi morski konjići sada se u državi New South Wales smatraju ugroženima.

Kao rezultat opadanja populacije, Sydney Aquarium provodi program njihovog uzgoja i puštanja u ocean u posebne 'hotele'.

Ovi 'hoteli' su metalne konstrukcije na morskom dnu dizajnirane da pruže utočište mladim morskim konjicima. Strukture postupno nakupljaju alge, spužve i koralje, oponašajući idealno stanište ove vrste.

- To je bilo najbolje što smo ikada napravili - 350 beba morskih konjica nalazi se u svom novom domu - rekao je Harasti koji ne može dočekati da se vrati za nekoliko tjedana provjeriti kako napreduju.

Ova vrsta je posebno ugrožena uglavnom zbog postupaka ljudi koji uništavaju njihova prirodna staništa. Glavni krivci su sidrišta za brodove i privezišta te pomicanje pijeska.

U sidnejskoj luci morski konjici umjesto toga žive na mrežama u luci. Međutim, budući se te mreže redovito čiste, to dovodi do daljnjeg smanjenja broja jedinki.

Osim toga, intenzivne poplave posljednjih godina uzrokovale su ispiranje sedimenta u plićaku, dodatno uništavajući staništa.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

MORSKI KONJIC Jedno od najsmrtonosnijih bića u moru?
Čak ga niti ne smatramo grabežljivcem, već slatkim stvorenjem koje se u moru jedva kreće, ali morski konjic je doista jedno od najsmrtonosnijih bića u moru. Zašto i kako? Morski konjic se hrani malim stvorenjima koje njuškom usisa u sebe. No, zanimljiva je njegova taktika. Naime, on čeka svoje žrtv…
Koncept zaštite podmorja s morskim konjicima | | Morski HR
Nije ovo novi koncept, zapravo ste ga davno osjetili, većina vjerojatno čitajući Bambija, koji će poslije biti opće prihvaćen. Koriste ga velike svjetske udruge koje se bave zaštitom prirode, pa svi
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.