>
Udaljeni su manje od 750 kilometara od Tajvana i tamo je stacionirano gotovo 30.000 američkih vojnika. Japanski otoci Okinava igrali bi ključnu ulogu ako Peking naredi invaziju na Tajvan, piše The Telegraph.
Sada, s propagandom i diplomatskim djelovanjem, Peking provodi "tihu invaziju" na najjužniju prefekturu u Japanu dok oblikuje poziciju za potencijalni upad.
Peking je nedvojbeno svjestan da bi američki zrakoplovi i ratni brodovi brzo zaprijetili sjevernom boku bilo koje invazijske flote, uz potporu japanskih snaga, i nastoji neutralizirati tu opasnost, rekli su analitičari.
Kažu da je kineska taktika sijanje razdora između stanovnika i nacionalne vlade naglašavanjem ekonomskih problema u najsiromašnijoj prefekturi u zemlji, kao i povijesnih pritužbi zbog aneksije (1879. godine) onoga što je tada bilo neovisno kraljevstvo Ryukyu, prenosi Jutarnji list.
Kineski državni mediji na sličan način nikad ne propuštaju priliku ukazati na zločine koje je počinilo američko vojno osoblje ili istaknuti činjenicu da dok Okinava čini samo 0,6 posto ukupne kopnene površine Japana, na njoj se nalazi 70 posto svih američkih vojnih baza u zemlji.
Tu se također nalaze neki od najsofisticiranijih sustava naoružanja američke vojske.
Uzeti zajedno, to su klinovi koji služe otuđivanju domaćih otočana i onih koje vide kao autsajdere.
U isto vrijeme, pojavili su se izvještaji da su se dužnosnici iz kontinentalne Kine obratili etničkim Kinezima koji žive na Okinawi kako bi pomogli uspostaviti podzemnu policijsku postaju u prefekturi, kao što je Peking učinio u drugim zemljama diljem svijeta. Smatra se da su ti napori odbijeni.
Da bi se pritisak povećao, propagandni isječci mogu se pronaći na kineskim društvenim medijima koji tvrde da većina stanovnika Okinawe podržava neovisnost.
U međuvremenu, Peking vodi diplomatsku ofenzivu. Iako to nikada nije dokazano, mnogi u Japanu vjeruju da Kina također potiče pokret za neovisnost otoka, uključujući financijsku pomoć.
Aktivisti poriču da su uzimali novac od Pekinga, iako priznaju da bi Kina gotovo sigurno više voljela neovisnu državu Ryukyu lišenu američke i japanske vojne prisutnosti.
Anketa objavljena u svibnju 2022. pokazala je da je tri posto stanovnika za potpunu neovisnost odmah, neznatno više u odnosu na 2,6 posto u anketi iz 2017., iako 48 posto podupire veću autonomiju kroz federalni aranžman s Tokijom, što je značajno više od 32 posto pet godina ranije.
D.G.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev