3 min. čitanja

STRUČNJACI ZA KITOVE: “Ako vidite orku, ne ulazite u more“

STRUČNJACI ZA KITOVE: “Ako vidite orku, ne ulazite u more“
Foto: Unsplash

Stručnjaci za kitove preporučuju da ne ulazite u more ako vidite kita ubojicu. Orke mogu biti opasni lovci i nije rijetkost da napadaju brodove.

Ako vidite orku, pokušajte se držati na udaljenosti i ugasite motor, kažu stručnjaci za kitove. Orke neprestano napadaju jedrilice, a nitko nije siguran zašto, prenosi Insider.

U posljednje tri godine zabilježeno je na stotine interakcija čamaca i orki uz obale Portugala, Španjolske i Maroka, uključujući napade u kojima životinje opetovano udaraju u jedrilicu i uzrokuju štetu. Bio je čak i jedan incident kada su kitovi ubojice uspjeli potopiti jedrilicu.

Poplava orkinih zasjeda potaknula je nautičare i znanstvenike da 'stave glave na kup' i osmisle smjernice za postupanje u slučaju napada kitova ubojica.

Što učiniti tijekom susreta s orkom?

Stručnjaci kažu da ako vidite ove kitove u svojoj blizini, nikada ne biste trebali ući u more.

- Ono što uvijek sugeriram javnosti jest da ne samo kitovi, nego čak ni mali dupini, nisu dobro društvo za ljude u moru - rekla je za Ada Natoli, profesorica na Sveučilištu Zayed Abu Dhabi i osnivačica UAE Projektne inicijative za dupine.

Nikada nemojte plivati s tim životinjama jer su mnogo veće od nas, poručuje.

- Možete ih promatrati s plovila, ali se suzdržite od plivanja s njima - dodala je.

Srećom, nikada u divljini nije zabilježen smrtonosni napad orke na čovjeka, rekla je Natoli. One imaju raznoliku ishranu koja se sastoji od tuljana, morskih lavova, riba, pingvina i drugih kitova, ali nikada nisu pokazale apetit za ljude.

Ipak, ovi sisavci mogu biti vrlo opasni, ne samo zbog svoje veličine, već i zbog nevjerojatnih lovačkih sposobnosti. Natoli je također istaknula da se treba držati na udaljenosti od oko 50 do 100 metara i ugasiti motor ili, u najmanju ruku, usporiti.

- Pokušajte im ne prilaziti sprijeda ili s leđa - upozorava. Nemojte se iznenaditi ako se usudi približiti jer se radi o znatiželjnim životinjama, dodaje.

Njeni savjeti u skladu su sa smjernicama koje je objavila Groupo Trabajo Orca Atlantica (GTOA) - radna skupina za atlantske orke - u suradnji između nautičara i znanstvenika.

Prema američkoj Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu, orke obitavaju u svim oceanima svijeta. I zbog toga, viđenja mogu biti relativno rijetka ili uobičajena, ovisno o tome gdje se nalazite.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

Zbog pojave orki ne preporuča se plivati u moru
Iako se orke uglavnom sreću u hladnijim morima, ponekad se pojave i u toplijim. Nedavno su dvije jedinke odlučile posjetiti Bliski istok. Kitovi ubojice predstavljaju malu prijetnju ljudima, međutim plivači se pozivaju da se ne približavaju ovim životinjama i da se ne bave ostalim aktiv…
Orke slomile kormilo na jedrilici - i ne prvi put!
Nedavno su u Gibraltarskom tjesnacu orke onesposobile jedrilicu tako što su joj slomile kormilo. Orke ovdje godinama napadaju pa se jedriličarima preporuča da se udalje kada ih vide. Posada jedrilice uputila je poziv u pomoć početkom tjedna u kojem je dojavila da su napadnuti od tri orke t…
VIDEO Dronom snimljen napad orki na sive kitove!
Video snimak prikazuje borbu 30 orki i dva siva kita - ovo je prvi puta da je dokumentiran napad kitova ubojica na odrasle jedinke sivih kitova. Napad je trajao pet sati, a orke su odustale tek kada su sivi kitovi stigli do plićeg mora. Do sada su
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.