>
Morska kornjača, glavata želva, u plićaku na plaži otoka Čiova ugrizla je kupačicu za leđa i ostavila crveni trag promjera desetak centimetara. Napadi morske kornjače u Jadranu vrlo su rijetki, a razlog je samoobrana što je i ovdje bio slučaj.
Morska kornjača samo se branila se od ljudskog dodira. Plivala je blizu kopna, što je bilo dovoljno ovim plivačima da je pokušaju dovući u plićak.
- Ni u jednom slučaju nije došlo do samovoljnog napada glavate želve kao što je informacija u javnosti. Zapravo je ona bila u moru kad su je pokušali dodirivati - rekao je za HRT Draško Holcer, viši kustos, Hrvatski prirodoslovni muzej Zagreb.
- Morske kornjače nisu agresivne i ne stupaju u interakciju ni sa drugim životnima ni sa ljudima, kad je vrijeme parenja s drugom kornjačama. Ovo što vidimo zadnjih dana je trenutak kad je bila ugrožena i došlo je do reakcije - rekla je Tina Belaj, Oporavilište za morske kornjače Plavi svijet, Veli Lošinj.
- Vidljivo je da je ljudi maltretiraju. Životinja se bori da dođe do zraka, okreće se na leđa i isto tako pokušava ugristi - istaknuo je Holcer.
Glavata želva je najbrojnija vrsta u Jadranu i to joj je najomiljenije stanište. Njen oklop prekriva gotovo cijelo tijelo i sve unutrašnje organe.
- Ako je opazite, zadržite distancu, nemojte plivati s njom, nemojte ugroziti sebe radi fotografije. Najvažnije je da životinja bude sigurna i da tako bude za obje strane - rekao je Holcer.
Ova želva po svemu sudeći nije ozlijeđena. Uspjela je pobjeći u svoj plavi svijet.
- Nadam se kako pliva i roni, najčešće ozljede su od ribolovnih alata, mreže su za njih posebno pogubne. Kad se sunčaju, mogu ozlijediti leđa i oklop - rekla je Belaj.
Morske kornjače u Hrvatskoj su zaštićene zakonom kao i brojnim međunarodnim konvencijama. Strogo je zabranjen svaki namjerni izlov, uništavanje, uznemiravanje ili trgovina ovim vrstama. Za ubijanje glavatih želvi predviđene su visoke novčane kazne.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev