>
Tijekom svog inauguracijskog govora američki predsjednik Donald Trump ponovno je iznio tvrdnju da Kina upravlja Panamskim kanalom.
- Kina upravlja Panamskim kanalom, a mi ga nismo dali Kini. Dali smo ga Panami i vraćamo ga natrag - izjavio je.
Panamski kanal dug 82 kilometra, a svake ga godine koristi do 14.000 brodova. Ovuda prolazi 5% svjetskog svjetskog pomorskog prometa. Kanal je pod kontrolom Paname od kraja 1999. godine, a ugovor je naznačeno da mora kanal mora ostati "neutralan" i otvoren za međunarodnu plovidbu i trgovinu.
Na Božić Trump je na društvenim mrežama objavio da "divni vojnici Kine s ljubavlju, ali nezakonito, upravljaju Panamskim kanalom". Ne samo to, nastavio je Trump podizati "stvar" na jednu emocionalniju razinu pričajući o tome kako je 38 tisuća američkih radnika prije 110 godina tijekom izgradnje kanala izgubilo život.
Tvrdnju o tzv. kineskom upravljanju brzo su demantirali dužnosnici u Panama Cityju i Pekingu. Panamski predsjednik José Raúl Mulino opisao je tu tvrdnju kao "besmislicu", potpuno poričući bilo kakvo kinesko uplitanje u kanal. Osim toga prvi je čovjek Paname jasno ponovio kako "svaki četvorni metar panamskog kanala pripada Panami i kako će tako i ostati".
Trump je također zaprijetio da će preuzeti kanal silom, kao razlog navodeći "pretjerane" naknade koje se navodno naplaćuju američkim brodovima za prolazak kroz kanal. I tu su tvrdnju vlasti u Panami čvrsto odbacuju. Kanalom upravlja Panamska uprava za kanal, agencija panamske Vlade, a ne kineski vojnici. No, kineska ulaganja u kanal i okolnu infrastrukturu združena s Trumpovim tvrdnjama izazivaju osjećaj straha i zabrinutosti kod određenog broja američkih dužnosnika. Ili pak te kineske investicije služe Trumpu kao izlika za agresivnu retoriku?
Što se samih naknada prolaska kroz kanal tiče, Mulino tvrdi da se postavljaju transparentno te da su ključne za održivo upravljanje kanalom i njegov razvoj u što ulazi i povećana sigurnost same plovidbe. Panamski kanal inače najčešće koriste Sjedinjene Države, Kina, Južna Koreja i Japan.
Trumpova je tvrdnja, piše Newsweek, o kineskom upravljanju kanalom dakle čista laž. Istina je da kineske tvrtke upravljaju s dvije od pet luka u blizini kanala te da ostvaruju značajne investicije, no to je daleko od toga da upravljaju samim panamskim kanalom.
I crossed Panama Canal 2 wks ago. There are no Chinese -soldiers or others- running it. That is a lie. There are two container/storage ports run by subsidiary of a Hong Kong company that runs ports all over the world. They do NOT control the Canal. Panamanians operate the canal. pic.twitter.com/euki8lDzxf
— Ana Navarro-Cárdenas (@ananavarro) January 8, 2025
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev