>
  4 min. čitanja

U Parku lovora na Kantridi zasađene voćke i postavljena špina s pitkom vodom

U Parku lovora na Kantridi zasađene voćke i postavljena špina s pitkom vodom
Foto: Grad Rijeka

RIJEKA - U Parku lovora na Kantridi, koji je Planinarsko društvo uredilo u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva te u suradnji s brojnim partnerima, postavljena je špina sa pitkom vodom.

Slavina za vodu postavljena je početkom srpnja. Sredstva za nabavku špine prikupljena su tijekom ovogodišnjeg Riječkog karnevala, na manifestaciji Maškarana maneštra.

Foto: Grad Rijeka

U parku lovora nedavno su zasađene i voćke. Park lovora započelo je uređivati Planinarsko društvo Kamenjak u sklopu Zelenog vala EPK Rijeka 2020, a radovi su nastavljeni tijekom 2021. godine kroz Riječki program lokalnog partnerstva (RPLP).

- Nakon tri godine velikih radova s puno ljudi, danas možemo reći da je završeno sve što je bilo planirano u projektu, čak i nešto više - kazao je Boris Kurilić, voditelj projekta Park Lovora i predsjednik Udruge Planinarsko društvo Kamenjak, zahvalivši se svima koji su na bilo koji način bili uključeni u stvaranje novog riječkog parka.

Projektom  je uređena šetnica i zelena površina između Dječje bolnice i Doma umirovljenika na Kantridi, odnosno uređena je zapuštena površina od oko 30.000 m2, što je približna veličine parka na Mlaki, te su stvoreni preduvjeti za novi atraktivni gradski park s autentičnim karakterom autohtone mediteranske šume u kojoj prevladavaju lovor, hrast crnika, cedar, zelenika, veprina i drugo.  U sklopu uređenja otklonjen je ilegalni otpad te su poduzele daljnje aktivnosti u cilju sprječavanja/odvraćanja od ponovnog odlaganja otpada.

Novi veliki gradski park uređen je kroz tri glavne lokacije: Rock scenu, Učionicu i Pričaonicu koju su bajkovito uredili studenti Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci (APURI), dok su učenici Srednje škole za primijenjenu umjetnost (ŠPUR) izradili unikatne oznake i putokaze za šumske staze. U uređenju parka, koji je svečano otvoren 30. travnja 2022. godine, u sklopu dvanaestog „Proljeća u Šumi Striborovoj“ sudjelovalo je čak 230 volontera s ciljem da Riječanima pokloni novo mjesto za druženje, uživanje u prirodi i rekreaciju.

Ciljevi Riječkog programa lokalnog partnerstva su poboljšati infrastrukturu, okoliš i životne uvjete u susjedstvu na održiv način; poticati individualnu inicijativu i građansko djelovanje; ojačati odnose unutar zajednice i integraciju zajednice te ojačati suradnju između građana i lokalnih institucija.

Park postao mjesto boravka, druženja i edukacije


Projekt Park lovora na Kantridi privukao je brojne građane da doprinesu kvalitetnijem uređenju prostora koji je ubrzo postao mjesto boravka i druženja te mjesto održavanja raznih edukativnih radionica, predavanja, školskih i vanškolskih aktivnosti, pa čak i godišnje skupštine planinarskog društva.

Projekt uređenja Parka lovora se nastavio i nakon Riječkog programa lokalnog partnerstva. Tako je Udruga SMART je u suradnji s Crvenim križem PGŽ, odredom izviđača pomoraca “Kantrida” i PD Kamenjak, u sklopu nacionalne manifestacije “Hrvatska volontira“, održala u svibnju 2022. godine radnu akciju u kojoj je sudjelovalo  30 volontera, a tijekom koje je uklonjeno dva kubika kamenja i sitnog otpada, posijano 10 kg sjemena za travnjak, razvučeno dvije tone humusa i posađen budući perivoj sa četrdeset malih čempresa.

Ove godine je u sklopu manifestacije „Hrvatska volontira“ Planinarsko društvo Kamenjak Rijeka u suradnji s udrugom Urbani Separe organiziralo eko akciju čišćenja parka Lovora. Posađena su stabla murve, uređen okoliš i očišćeno smeće, a za volontere i građane organizirana je kratka tura parkom. Također, u organizaciji udruge Urbani separe, a u sklopu projekta kvartovskih festivala Pozdrav iz Rijeke, Park lovora je ove godine je ugostio nekoliko aktivnosti Pozdrava sa Kantride koji su održani u suradnji s Riječkim sportskim savezom, Judo klubom Rijeka i Ženskim rukometnim klubom Zamet.

Planira se uređenje aleje riječkih amula


Najesen je u planu sadnja stabala murvi i eksperiment u kojem bi htjeli nabaviti aleju riječkih amula. Budući da je Riječani dobro znaju gdje je koja amula i koja je dobra, htjeli bi iz svih riječkih kvartova zakalemiti amule i donijeti u Park lovora. Smatramo da bi bila zaista lijepa stvar da te vrste imamo na botanički način prezentirane u jednom ovakvom prirodnom okruženju.

Kako je kazao Kurilić, sadnja voćaka u parku dio je europskog trenda „Jestivi grad“.

- U Parku lovora već je posađeno 10 trešanja, višnja, 2 šljive i 6 murvi. Trešnje su donacija KD Čistoća, dvije murve je donirala udruga Smart, a četiri murve je donirala udruga Urbani separe - kazao je Kurilić.

A.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.