>
  2 min. čitanja

U Šibeniku održan sastanak na temu smanjenja požarnog rizika

U Šibeniku održan sastanak na temu smanjenja požarnog rizika
Foto: HVZ

ŠIBENIK - U Šibeniku je 23. siječnja održan radni sastanak na temu smanjenja požarnog rizika, kojem su glavni povod bile naučene lekcije iz protekle požarne sezone.

Na sastanku su, uz glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića i županijske vatrogasne zapovjednike iz sedam priobalnih županija bili prisutni predstavnici ministarstava i ostalih tijela, te institucija koje su dionici sustava zaštite od požara obuhvaćeni Programom aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku, a koje direktno mogu utjecati na smanjenje požarnog rizika na otvorenom prostoru.

Na sastanku je bio prisutan i general bojnik Dragutin Repinc u ime potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda u čijoj su nadležnosti sve sastavnice Sustava domovinske sigurnosti, uključujući i vatrogasce. Na sastanku je prisustvovao i župan Šibensko - kninske županije Marko Jelić, gradonačelnik Grada Skradina Antonijo Brajković jer je problematika smanjenja požarnog rizika prezentirana na studiji slučaja koja, između ostalih, obuhvaća područje Grada Skradina te predstavnici Hrvatskih šuma.

Okupljene je uvodno pozdravio glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković i istaknuo kako je cilj sastanka pronalaženje načina kako smanjiti požarni rizik na ugroženim područjima uz što više preventive, a što manje operative te razvijanje različitih oblika koordinacije. Župan Marko Jelić u uvodnom dijelu sastanka je pozdravio sve sudionike i poželio im dobrodošlicu u Šibensko-kninsku županiju.

Zapovjednik Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije Darko Dukić je prezentirao problematiku požarnog rizika na studiji slučaja na području Grada Skradina, te zahvalio svim sudionicima sastanka na suradnji i, pritom, kazao:

- Moramo poduzeti sve potrebe korake i radnje u prevenciji požara kako nam se ne bi dogodilo ovo što se sada događa u Los Angelesu. No, „zakopani" smo u zakonima i propisima koji se sporo mijenjaju, što nam uzrokuje dodatne poteškoće - kazao je Dukić i dodao kako je prošle godine na području Šibensko-kninske županije zabilježeno 1200 vatrogasnih intervencija, od čega 333 požara otvorenog prostora i 6 velikih požara koji su imali elemente katastrofe.

Posebno je istaknu problematiku i posljedice smanjenja požarne ugroženosti u Zadarskoj, Šibensko - kninskoj i Dubrovačko - neretvanskoj županiji koje su utvrđene u državnoj procjeni rizika, a koje prema Dukićevom mišljenju nisu opravdane.

Tucaković je istaknuo kako u većem dijelu županija postoje tzv. crne točke, a koje predstavljaju područja visokog rizika od izbijanja požara, a na kojem boravi velik broj posjetitelja i turista te to sve dodatno otežava gašenje požara i evakuaciju.

Dodao je i kako postoji odlična suradnja sa svim sastavnicama koje sudjeluju u provedbi Programa aktivnosti, no kako nju treba neprestano nadograđivati, a zakonsku regulativu mijenjati na onom dijelu koji se pokazao kao nedostatan, što je prvenstveno problematika sa zapuštenim zemljištima. „Od vatrogastva se uvijek traži brzo djelovanje i mi poduzimamo sve mjere kako bi se ugroza smanjila na minimum. U tom dijelu je važno djelovati u sinergiji i s jedinicama lokalne samouprave, a sve s ciljem kako bi sigurnost naših građana i turista koji posjećuju Hrvatsku bila na najvišem nivou.

O ovome svemu će se raspravljati i na sljedećoj sjednici sustava domovinske sigurnosti, a mi nastavljamo s pripremama za nadolazeću požarnu sezonu koje su već u visokoj fazi provedbe“, kazao je zaključno Tucaković.

I.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.