>
  3 min. čitanja

U Sutivanu kreće zanimljiv projekt interpretacije antičkog brodoloma korištenjem novih tehnologija

U Sutivanu kreće zanimljiv projekt interpretacije antičkog brodoloma korištenjem novih tehnologija
Foto: Božo Vukičević / Cropix

SUTIVAN - U razdoblju od 2008. do 2012. godine izvršeni su istražni radovi Odjela za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda Ministarstva kulture RH na lokalitetu antičkog brodoloma sa sarkofazima u podmorju nedaleko Sutivana na otoku Braču. Time su stvoreni uvjeti za daljnju društvenu valorizaciju i interpretaciju ovog izuzetno važnog nalaza materijalne kulturne baštine otoka Brača, te je pokrenuta izrada projektne dokumentacije od strane Općine Sutivan u 2018. godini.

Ovoga ljeta u Sutivanu predstavljamo prvi dio opsežnog projekta interpretacije arheološkog nalaza koji leži na dnu mora na dubini od 32 metra i trenutno je dostupan samo roniocima s posebnom dozvolom. Upotrebom novih tehnologija: fotogrametrijskog snimanja, izrade 3D modela, primjenom virtualne stvarnosti (VR) i proširene stvarnosti (AR) pokušali smo ovaj vrijedan nalaz približiti širokoj publici na najatraktivniji mogući način. Nositelji projekta su Općina Sutivan i TZO Sutivan, a osmislila ga je i provodi ga Narodna knjižnica Sutivan.

Partner u ovom dijelu projekta bila je Splitsko-dalmatinska županija, a financijsku potporu osigurala je i Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije. Izrađena je internet stranica anticki-sutivan.com sa sučeljem na hrvatskom i engleskom jeziku te mobilna aplikacija za iOS i Android platformu dostupna online i putem QR kodova na promidžbenim materijalima i na raznim lokacijama u Sutivanu. Stranica i aplikacija obiluju atraktivnim fotografijama, 3D modelima i znanstveno-popularnim tekstovima o samom nalazu u Sutivanu i o širem okruženju brodoloma te o antičkoj baštini na otoku Braču i splitskom području. Na stivanskoj rivi postavljen je kiosk s interaktivnim ekranom i sučeljem putem kojeg se spomenuti sadržaji mogu pregledati na licu mjesta i dobiti upute za instaliranje mobilne aplikacije.

Poseban trud uložen je u izradu preciznog 3D modela lokaliteta te nekoliko „scena“ virtualne i proširene stvarnosti koje se djelomično mogu konzumirati putem web stranice i kioska ali najatraktivnije su i namijenjene upravo mobilnim uređajima poput tableta i mobitela. Pomoću njih korisnici mogu vidjeti rekonstruirani antički brod u sutivanskoj luci, te ga promatrati kao stvarni objekt putem proširene stvarnosti, šetati oko njega i fotografirati ga. Na vrhu lukobrana (Velog mosta) u Sutivanu odigrava se scena u kojoj mornari i rimski vojnici bacaju igraću kockicu, jedan od najzanimljivijih i rijetkih nalaza na lokalitetu. Najvažniji je virtualni prikaz plovidbe i potapanja antičkog broda na pučini koji je najbolje doživjeti upravo na moru, što će biti u prilici uzvanici otvaranja koji će brodom Mali Jure otići do samog lokaliteta nedaleko uvale Likva. Nakon dramatične scene potapanja moguće je razgledati sadašnji izgled lokaliteta na dnu mora s interaktivnim pojašnjenjima. Sve je aplikacije i elemente proširene stvarnosti izradila domaća tehnološka tvrtka webLAB iz Splita.

Kao što je već spomenuto, u petak se predstavlja samo prvi dio opsežnog projekta interpretacije koji je temelj prezentacije šire priče o antičkom brodolomu u podmorju Sutivana. U daljnjim koracima, za neke od kojih je već osigurana potpora Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, planira se do kraja tekuće godine tiskanje ilustrirane priče za djecu i odrasle „Avanture grčkog dječaka Zena“ - jednog od članova posade na potopljenom brodu. U narednim godinama slijedi postavljanje poučne točke na kopnu uvale Likva kao i postavljanje poučne točke u podmorju iste uvale, ali na manjoj dubini od stvarnog arheološkog lokaliteta. Slijedi i izrada znanstveno popularne višejezične brošure, razrada autentičnog bračkog suvenira – antičke kockice za igru i druge aktivnosti i iznenađenja. Interpretacija antičkog brodoloma u Sutivanu zamišljena je kao lako nadogradivi i neizostavni dio šireg interpretacijskog projekta prebogate i zanimljive antičke baštine na otoku Braču.    

Zgodno je još napomenuti i da će na Google play-u i Apple App store-u biti za nekoliko dana dostupna i posebna verzija igre „Čovječe, ne ljuti se!“ na temu antičkog brodoloma u Sutivanu!

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.