>
  5 min. čitanja

Učenici ribarsko-nautičkog smjera „ambasadori“ su ribarske tradicije Komiže!

Učenici ribarsko-nautičkog smjera „ambasadori“ su ribarske tradicije Komiže!
Foto: Pomorska škola Split

KOMIŽA/SPLIT - Kroz brojne radionice izrade ribolovnih alata, predavanja, terensku nastavu i stručne obilaske te male škole ronjenja, veslanja, jedrenja, izrade gundule… i provedbu iznimno vrijedne eko akcije, uspješno je realiziran jedinstveni školski projekt „Tradicijom komiških ribara“ Pomorske škole Split.

Učenici ribarsko-nautičkog smjera školske eko grupe „Zdravo more“ četiri dana su gostovali u „najribarskijem otočnom mjestu u Dalmaciji“. I sami nose titulu šampiona. Prošlog mjeseca proglašeni su pobjednicima natječaja za najbolji eko projekt srednjih škola u zemlji. Nagrada za osvojeno prvo mjesto im je putovanje u Strasbourg (listopad). Tijekom plenarne sjednice Europskog parlamenta svoja zastupnička prava koristit će kroz iznošenja prijedloga i replika na teme očuvanja planeta Zemlje i održivog gospodarstva. Osim što će novostečena znanja i vještine o ribarskoj tradiciji Komiže prenijeti i na druge učenike svog smjera, naši mladi „ambasadori“ svoja će iskustva iz jedinstvenog školskog projekta prenijeti i do najvećeg zakonodavnog tijela Europe.

Kroz brojne aktivnosti iz projekta „Tradicijom komiških ribara“, ovih dana učenici su učili o specifičnoj komiškoj ribarskoj tradiciji, životu njenih ribara, povijesti riboprerađivačke industrije i to od renomiranih „čuvara“ maritimne baštine otoka te svojih vršnjaka.

Uz razgled Ribarskog muzeja i edukaciju o komiškoj falkuši, Roti Palagruzoni, tvornici Mardešić i Neptun, učenici su i slikovito spoznali tradicionalne načine ribarenja komiških ribara kao i tradiciju prerade ribe i ribljih specijaliteta. Razgledali su  plivaričara i koćaricu, njihove ribolovne alate i palubno-ribolovnu opremu, izradili udičarske alate, krpali su mreže te s broda pripremili i položili komiške sklopive vrše u more. Kroz čišćenje ribe, soljenje ribe u barilcima…uspješno su odradili terenski rad iz ribarske struke.

Iz nautičke struke imali su edukaciju na zapovjednom mostu „Petar Hektorović“, upoznali su se sa komiškom sandulom, pripremili i opremili sandulu za jedrenje, upoznali su se sa jedriljem  i uzlovima koji se koriste na sanduli te su imali i malu školu jedrenja na regatnom brodu za vrijeme trajanja Komiške regate. Nakon upoznavanja komiške gundule, naši mali kalafati uspješno su crtali i rezali njezina rebra, sastavljali su kostur i u gunduli s ponosom zaveslali po komiškoj vali.

Tijekom boravka razgledali su Modru špilju i Centar za posjetitelje na Biševu. U povratku s edukativnog izleta, kraj otočića Mali Barjak, podvodnim dronom „zaronili“ su do olupine „Teti“ bilježeći putem drona i živi svijet oko nje. A kako bi i sami ubuduće mogli istraživati podmorje, omogućeni su im probni zaroni s bocama. Inspirirani doživljenim svakako će se razvijati i u ovom smjeru.

Kako priliči iskazanom gostoprimstvu, učenici eko grupe „Zdravo more“ i njihova mentorica komižanima su željeli zahvaliti putem provedbe školske eko akcije „Za komiško more“. Akcija se simbolično odvila na plažama pod tvornicom Neptun, a učenicima Pomorske škole u čišćenju su se priključili učenici Osnovne škole Komiža. Paralelno sa školskom odvijala se podvodna eko akcija „Kopnenim putevima do mora“ u organizaciji Geoparka Viški Arhipelag u kojoj su sudjelovale roniteljice udruge „Sunce“. Premda je na prvi pogled izgledalo da neće biti otpada, radom kroz paralelne akcije učesnicu su pokupili i izvadili veliku količinu istog.

Mentorica eko grupe „Zdravo more“ i projekta „Tradicijom komiških ribara“ je profesorica ribarsko-nautičke skupine predmeta Marijana De Marchi. Upravo zbog povijesne važnosti komiškog ribarstva,  mogućnosti realizacije praktičnog dijela nastave po metodskim jedinicama svojih predmeta (Morski ribolov, Ribarstvena biologija s ekologijom, Ribarske i mornarske vještine…), a za potrebe gostovanja učenika i u Europskom parlamentu, osmislila je program projekta koji cjelovito i suvremeno pristupa obrazovanju učenika ribarsko-nautičkog smjera. Ovaj smjer jedino se može pohađati u Pomorskoj školi Split.

Za realizaciju projekta „Tradicijom komiških ribara“ financijska sredstva nisu zatražena po natječaju, već se provedba projekta ostvarila isključivo na temelju novih suradnji i angažmana od strane prijatelja škole (prijevoz na moru i kopnu, smještaj, prehrana, majice, tečajevi, radionice, predavanja, izleti i stručne ture po Komiži i Biševu, razgledi Modre špilje, Ribarskog muzeja i Centra za posjetitelje). Uz stručno vodstvo, svakako se izdvaja i velika pomoć bivših učenika škole Ivana Linčira, Vladimira Murića, Jakova Smolića, Dina Tadića, Dina Kosa i Josipa Fiamnegoa i to učenika ribarsko-nautičkog i nautičkog smjera koji su kroz projekt prenosili praktična znanja i vlastita iskustva te davali savjete mlađim generacijama. Pomorska škola Split jako je ponosna na njih.

- Hvala bivšim učenicima, gradonačelnici Tonki Ivčević i Gradu Komiži, zapovjedniku Mili Mardešiću i djelatnicima DVD-a Komiža, direktorici Lani Schimidt i geologu Filipu Prelecu iz Geoparka Viški Arhipelag, članicama udruge „Sunce“, gospodinu Naciju Božaniću i ostalim djelatnicima Nautičkom centra Komiža, ravnatelju Domagoju Pšeničnjaku ,profesorima Darki Bučak Marić, Stipi Vetmi i učenicima srednje škole Antun Matijašević Karamaneo u Visu, ravnateljici Meliti Mardešić, profesorima i učenicima Osnovne škole Komiža, predsjedniku Miru Cvitkoviću i članu predsjedništva Nikoli Božaniću iz udruge Palagruza, vlasniku i instruktoru Veljanu Zankiju  iz ronilačkog  centra B-24, gospodinu Marinu Matavšeku i djelatnicima Centra za posjetitelja Modra špilja, gospodi Žarku i Nikoli Deškoviću  posadi  broda Polet Furirioso, gospodinu Toniu Mlikoti i učeniku Pomorske škole u Splitu Marinu Plećašu koji su bili u organizaciji Komiške regate, gospođi Jeleni Ivulić i djelatnicima Jadrolinije, posadi broda „Petar Hektorović“, gospođi Sanji Kukoč i ribarnici Davor, gospodinu Jošku Božaniću i djelatnicima firme TEXTOR, ekipi HRT-a gospodinu Željku Valčiću, Teu Frani, Borisu Pleštini na terenskom praćenju rada učenika u projektu „Tradicijom komiških ribara“ te uredniku Domagoju Strizi i ostalim djelatnicima HRT-a na medijskoj podršci - poručuju iz škole.

Kroz učeničku izložbu „Zdravo more i mladi čuvari Jadrana“ javnosti će biti prezentiran učenički foto i video materijal i iz ovog projekta. Izložba će se moći posjetiti od sredine rujna u Prirodoslovnom muzeju u Splitu, a dio materijala već sad možete pogledati na učeničkoj Instagram stranici zdravomore.eko.

Marijana De Marchi

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.