>
  2 min. čitanja

Uspjeh dubrovačke znanstvenice: Istraživanje o obnovi populacija europske plosnate kamenice objavljeno u prestižnom časopisu Nature Sustainability

Uspjeh dubrovačke znanstvenice: Istraživanje o obnovi populacija europske plosnate kamenice objavljeno u prestižnom časopisu Nature Sustainability
Foto: Sveučilište u Dubrovniku

Istraživanje skupine znanstvenika, među kojima i izv. prof. dr. sc. Ane Bratoš Cetinić s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku o obnovi i očuvanju europske plosnate kamenice objavljeno je u jednom od najuglednijih znanstvenih časopisa, Nature Sustainability. Ovo priznanje ne samo da potvrđuje visoku znanstvenu razinu rada izv. prof. dr. sc. Bratoš Cetinić, već i doprinosi međunarodnom ugledu Sveučilišta u Dubrovniku.

- Počašćena sam što sam imala priliku raditi s izvanrednim timom znanstvenika. Rad u interdisciplinarnom okruženju bio je inspirativan, a postignuti rezultati pokazuju važnost zajedničkog rada. Objaviti rad u časopisu poput Nature Sustainability velika je čast i dodatna motivacija za buduće istraživačke projekte. Osobito me veseli što je u središtu istraživanja europska plosnata kamenica, školjkaš dobro poznat i priznat na našem području - izjavila je izv. prof. dr. sc. Ana Bratoš Cetinić.

Europska plosnata kamenica (Ostrea edulis Linnaeus, 1758), autohtona je i komercijalno važna europska vrsta koja se u hrvatskom dijelu Jadrana, a posebno u Malostonskom zaljevu već stoljećima uzgaja, ali i izlovljava iz prirodnih populacija. Nekada široko rasprostranjen, ovaj školjkaš je gotovo potpuno iščezao iz ostalih europskih područja zbog prelova i bolesti.

U prošlosti su jedinke živih i ljušture uginulih kamenica izgrađivale grebene koje su nastanjivale brojne vrste riba i morskih beskralježnjaka tvoreći specifične biocenoze koje su pridonosile bioraznolikosti područja u kojem se se nalazile. Osim toga ovi, u to vrijeme i komercijalno važni grebeni, imali su važnu ulogu u stabilizaciji pješčanih obala, kruženju hranjivih tvari i filtriranju morske vode pridonoseći ravnoteži u morskom okolišu.

Istraživači pod vodstvom Sveučilišta Exeter i Sveučilišta Edinburgh, među kojima je i izv. prof. dr. sc. Bratoš Cetinić, proučavali su povijesne zapise, pomorske karte i znanstvene izvještaje da bi kartirali povijesnu prirodnu rasprostranjenost grebena kamenica kako bi se ova biocenoza mogla ponovno uspostaviti i obavljati svoje funkcije u ekosustavu. 

Otkriveno je da su grebeni kamenica nekada pokrivali najmanje 1,7 milijuna hektara na 1196 lokacija od Norveške do Sredozemnog mora. Intenzivni ribolov i degradacija staništa rezultirali su njihovim uništenjem, a preostali grebeni više ne pružaju značajne ekološke funkcije pa su istraživanja usmjerena upravo na njihovu obnovu.

Ovo multidisciplinarno istraživanje ističe važnost povratka populacija europske plosnate kamenice i njihovih grebena kao ključnih biocenoza za očuvanje morskih ekosustava. Članak  Records reveal the vast historical extent of European oyster reef ecosystems, dostupan je u časopisu Nature Sustainability s faktorom odjeka 26,2. Ovakav uspjeh donosi ugled ne samo autorici rada, već i Sveučilištu u Dubrovniku, potvrđujući njegovu poziciju na znanstvenoj karti svijeta.

Iskrene čestitke izv. prof. dr. sc. Bratoš Cetinić na ovom iznimnom postignuću!

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.