>
Đani Iglić donosi nam nove podvodne radosti. Ovoga je puta glavna uloga pripala - škrpunima, ili škarpunima, kako tko voli!
Pronašao ih je u podvelebitskom kanalu na dubinama od svega 4 pa do 50 metara.
Škarpun (Scorpaena porcus) je riba iz porodice bodeljki. Kod nas je još naziva i škrpun, četinjak, joh, jokavec, bodeč, škarpoč, škrpoć, jokavac, jauk, moraća.
Škrpun je mala riba, dp 800 grama(najveći primjerak uhvaćen je imao 35 cm) koja po izgledu, ali uglavnom ne i boji, sliči svojoj većoj rođakinji škarpini. Škarpuna je lako prepoznati po tamnijoj, pretežito smeđoj boji tijela (može varirati gotovo do crne), dva velika mesnata "roga" iznad očiju te zbijenijoj "gubici" od ostalih vrsta iz ove porodice. Na nekim lokacijama škarpun može poprimiti i crvenkastu boju, ali nikada onako jarko crvenu kao škarpina.
Živi uglavnom u plićacima duž čitave hrvatske obale, zimi se povlači nešto dublje, do 50 metara dubine. Najčešće boravi u raznim procjepima obraslima travom i algama, gdje se odmara u zaklonu,a voli i posidoniju. Noću izlazi iz zaklona i traži plijen!
E sad malo edukacije koja može i pomoći. Naime, škrpun ima otrovne bodlje. To su joj prve tri bodlje na leđnoj peraji te po jedna bodlja na kraju škržnih poklopaca sa svake strane. Ubod škarpuna je bolan, izaziva najčešće lokalne otekline, a nisu isključene ni jače reakcije.
Otrov je termolabilan pa ubodeno mjesto trebašto prije staviti u toplu/vruću vodu.
J.T.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev