>
LIGNANO SABBIADORO - Našao se licem u lice s velikim morskim psom. Protagonist posebnog bliskog susreta bio je tinejdžer iz Udina, a sve se dogodilo uz obalu Lignano Sabbiadora, prekoputa, odnosno samo 35 km od Savudrije.
Dječak se zove se Filippo, ima 13 godina i ribolovac je plavoperajne tune, te član tunolovnog kluba Lignano Sabbiadoro.
Mladić je izašao s posadom tunolovca kako bi trenirao za nadolazeće talijansko prvenstvo u ribolovu plavoperajne tune koje će se održati sredinom svibnja u Viesteu.
Kada se približila ogromna silueta ribe, čuđenje je bilo ogromno. Nikada, rekao je Filippov otac, nikada članovi tima ne bi očekivali da će naići na takav primjerak, poznat po karakterističnom repu, koji mu služi za omamljivanje i svladavanje plijena.
Do ribe, teške preko 100 kilograma i duge tri metra, došao je i oslobodio je sam Filippo – baš prema priručniku.
Nije bilo straha, kažu, jer morski pas obično ne napada čovjeka, ali, ako je ranjen ili odveden na udicu, može se pokušati osloboditi snažnim udarcima repa.
Inače, radi se o morskom psu lisici. Pojavljuje se po cijelom Jadranu, za razliku od ostalih većih morskih pasa koji preferiraju otvoreno more lisicu možemo pronaći po kanalima i plitkim uvalama gdje se zapetlja u mreže i postane medijska senzacija. Zna zagristi panulu za sitnu ribu pa iznenadi sportske ribolovce, pa nije isključeno ni da se upravo to dogodilo ovoj ekipi.
Riječ je o životinjama, vrlo dobrim plivačima koje mogu narasti do 5,7 metara odnosno bit teške oko pola tone. Tijelo lisice s gornje strane tamno je plave boje, dok je ona s donje strane bijela. U čeljusti se nalazi velik broj sitnih zuba.
Morski pas lisica hrani se ribama, lignjama i rakovima, a u lovu na iste koristi im rep koji ima funkciju biča. Konkretnije udarcem repa mogu ošamutiti plijen te ga na taj način lakše uloviti svojim oštrim zubima.
Po prirodi sabljaši nisu agresivne životinje, ali ako ih se napadne mogu postati nezgodne za ljude.
Osim u Hrvatskoj, morske lisice žive u otvorenim morima, uključujući istočni i zapadni Atlantik te Pacifik.
Zavod za zaštitu okoliša i prirode svojedobno je zbog ulova ove vrste od strane ribara iznimno oštro reagirao, te više puta pojasnio da je morski pas lisica strogo zaštićena vrsta te vrsta pred izumiranjem.
– Cijela skupina hrskavičnih riba (morski psi, morske mačke, raže i himere), iznimno je ugrožena. Prema Crvenoj knjizi morskih riba Hrvatske u Jadranskom moru je 16 vrsta pred izumiranjem, od ukupno 53 vrste koje su zabilježene u Jadranu. Glavni razlozi ugroženosti hrskavičnjača u Jadranu su intenzivni pridneni ribolov različitim priobalnim alatima (obalnom koćom, pridnenim parangalom, različitim mrežama stajaćicama i sitnim udičarskim alatima, bilo kao ciljana vrsta ili slučajna lovina) te biološki čimbenici (mala reprodukcijska moć, relativno mala gustoća populacije, spori rast, ograničeno rasprostranjenje u Jadranu). Upravo ih biološki čimbenici čine osjetljivima na povećani ribolovni napor. Od ostalih razloga ugroženosti ističu se degradacija ili gubitak staništa zbog ribolova, onečišćenje mora, uznemiravanje te bioakumulacija toksičnih tvari. U svijetu se morski psi najviše love parangalima, plutajućim mrežama i plivaricama, a najveći ulov je zabilježan u zapadnom Indijskom oceanu, zapadnom centralnom Pacifiku te sjeveroistočnom Atlantiku. Pretpostavka je da se u svijetu ulovi oko milijun tona godišnje morskih pasa, međutim stvarni ulov je teško odrediti zbog neprijavljivanja ulova i zbog ponekad netočne identifikacije vrsta – pojašnjenje je Zavoda.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev