>
  3 min. čitanja

VIDEO Dugim konopima vežu se za stabla i stijene te sidro bacaju unatoč zabranama: "Netko će ostaviti glavu ovdje!"

VIDEO Dugim konopima vežu se za stabla i stijene te sidro bacaju unatoč zabranama: "Netko će ostaviti glavu ovdje!"
Foto: Čitatelj

Već smo pisali o problematici vezivanja jahti i većih plovila dugačkim konopima koji drugima mogu ometati sigurnu plovidbu. No postoje dijelovi Jadrana gdje je to jasno i nedvojbeno zabranjeno, ne samo zbog zaštite posidonije, već i stabala te stijena za koja se plovila priveziju. Radi se o zaštićenim područjima, poput Paklinskih otoka.  

- Ovo je na samom ulazu u uvali Ždrilca, svakodnevica je postala. Mnogo puta sam upozoravao i kapetaniju i policiju i Javnu ustanovu Krš i more. Naime, uvala je kupalište, stoga je sidrenje strogo zabranjeno i radi kupača i radi očuvanja Posidonije. Kada se dogodi kakva nesreća zbog nemorskog načina vezivanja, svi će se ograđivati a jasno je tko mora to sankcionirati - govori nam ljutiti čitatelj koji ovim prizorima svakodnevno svjedoči?

Postoji li oznaka zabrane sidrenja?

- Ima, dolje duboko u uvali je tablu postavila Javna ustanova krš i more koji navodno upravljaju paklenim otocima jer su kao zaštićeni krajobraz - kazuje nam.

Foto: Čitatelj

Dodaje da bi netko mogao ovako "izgubiti glavu" i da odgovorni "nemaju pojma" o situaciji na Paklinskim otocima:

- Šta u vezi sidrenja svugdjei vezivanja za borove, šta bi trebali brinuti o otpadu s istih, što radi grad Hvar. Oni se samo pojave jednom ljeti i to ako, i naplaćuju restoranima nekakav namet po sjedećem mjestu - rezigniran je ovaj Hvaranin.

Nazvali smo ravnatelja ove institucije, da vidimo znaju li za ovo i što rade po ovom pitanju?

- Znamo za tu situaciju. Mi smo upoznati s time i to je bio jedan od razloga zašto smo od ove godine zaposlili čuvara prirode baš za Hvar, prvenstveno za Paklinske otoke. Svjesni smo te problematike i u izradi nam je stručna podloga za zaštitu akvatoriju Paklinskih otoka - kazao je za Morski HR ravnatelj Javne ustanove More i Krš, Domagoj Lažeta.

Podsjetimo, na mjestima gdje je zabranjeno sidrenje, kazne će ispisati pomorska policija ili Lučka kapetanija, sukladno Pomorskom zakoniku. No za privezivanje na stijene ili stabla u zaštićenom području, upravo vas mogu kazniti čuvari prirode iz područja koje je zaštićeno, poput Paklinskih otoka.  

- Imamo pravo kazniti ali generalno idemo najprije na upozorenje. Nakon upozorenja nautičari obično razumiju situaciju i odu. Ukoliko se stvarno utvrdi da ne odlaze, unatoč upozorenju, mi pokrećemo prekršajni postupak - zaključuje ravnatelj Lažeta.

Jurica Gašpar

PROČITAJTE JOŠ:

Smije li jahta privezivati sredstva za zabavu na ovakav način i koliko daleko od obale mora biti plovilo nakon što se priveže?
Više nautičara nam je ovog ljeta postavilo neko od ova dva pitanja iz naslova. U prvom slučaju jahta iza sebe naniže sredstva za zabavu, neka na napuhavanje, druga na nekakav pogon. U drugom slučaju plovilo u nekoj uvali baci sidro, a s druge strane se priveže dugačkim konopom za kopno.
MIŠLJENJE SKIPERA: ”Četverovez je najsigurniji način vezivanja, a evo i koliko jahtaši u malim mjestima ostave novca!”
Nakon članka u kojem smo pitali i dobili odgovor na pitanje smiju li se jahte privezivati daleko od obale, i na kojoj udaljenosti bi tada trebale biti, javio se Kristian, skiper s višegodišnjim iskustvom. On je na analitički način prokomentirao razloge, koji prema njegovom mišljenju leže u vezivanju…
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.