>
Dok je plivao uz obalu Južne Afrike kako bi fotografirao morske pse, odjednom mu je “sve postalo tamno”. Ubrzo je shvatio da ga je progutao kit.
Južnoafrički fotograf i ronilački turistički vodič Rainer Schimpf, bio je na obali u Port Elizabethu prateći redovite migracije srdela, kad je pogledao dolje i shvatio da se idenov kit (Balaenoptera brydei) pretjerano približio, piše meksički dnevnik The Yucatan Times.
More oko njega počelo se vrtjeti u mračnom neredu i brzo se našao unutar najvećeg sisavca na svijetu.
– Ništa vas zapravo ne može pripremiti za događaj kada završite unutar kitova, a zatim njegov čisti instinkt – rekao je Schimpf koji kao ronilački turistički vodič radi već 15 godina.
Tog trenutka je pokušao dobiti fotografiju morskog psa u prolazu, kad se sve dogodilo vrlo brzo.
– Postalo je mračno, osjetio sam pritisak na bok i odmah sam shvatio da me kit uhvatio , Nisam mogao ni zamisliti kako me kit uhvatio ili me držao, ali sam odmah shvatio da me je zgrabio zbog pritiska na moj bok. U takvoj situaciji nema vremena za strah, morate koristiti svoj instinkt.
Schimpf je najprije duboko udahnuo da bi odmah zadržao dah, u strahu da će kit zaroniti s njim i ispljunuti ga duboko ispod površine. Ova vrsta kitova može težiti i do 20 tona. Ostali ronioci su svjedočili zastrašujućem događaju.
– U sljedećem sam trenutku osjetio da se kit okreće, a pritisak je popustio, pa sam bio doslovno ispljunut iz usta. Vratio sam se na površinu gdje sigurno nisam bio previše pametan – rekao je Schimpf.
Kolege ronioci slažu se da je ovaj incident s kitom nesumnjivo nesreća.
– Dok izlaze s otvorenim ustima, ne mogu vidjeti što je ispred njih, i mislim da je kit mislio da je to dupin. Kitovi ne jedu ljude. To nije bio napad, to nije bila krivnja kitova, i oni su stvarno osjetljivi. Oni su nježni divovi i to je bila samo nesreća – rekla je Claudia Weber-Gebert.
Nakon što se oporavio od prvotnog šoka, Rainer Schimpf se što prije želi vratiti u more.
D.G.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev