>
Morska mahovina (Chondrus crispus), poznata i kao irska mahovina, vrsta crvene alge koja raste u uvalama duž atlantske obale Europe i Sjeverne Amerike. Zbog svog nutritivnog sastava nazivaju je 'superhrana'.
Morska mahovina, znanstveno poznata kao Chondrus crispus, vrsta je algi ili morskih algi. Raste u vodama uz kamenite atlantske obale, prvenstveno između Sjeverne Amerike i Europe.
To je jestiva morska biljka slična drugim morskim algama, algama i drugom poznatom lisnatom morskom povrću poput algi ili dulse. Raste u nekoliko boja, poput različitih nijansi zelene, žute, ljubičaste, crvene, smeđe i crne.
Najčešće sorte koje rastu u toplijim vodama općenito su crvene i često se nazivaju irska mahovina, piše FeelGoodPal.
Gel morske mahovine koristi se u tradicionalnoj karipskoj i irskoj kuhinji. U povijesti se upotrebljavao kao lijek za brojne tegobe – od kašlja do smanjenog libida, a koristi se i u njezi kože jer ima jak antifungalni i antivirusni učinak te obiluje antioksidansima koji “brišu” bore i koži vraćaju mladolik izgled, piše Nacional.hr.
Morska mahovina sadrži obilje hranjivih tvari, poput joda, kalcija, željeza, magnezija, mangana, fosfora, selena, kalija, vitamina B, A, C, D, E i K. Obiluje vlaknima i fitonutrijentima koji su korisni za probavni trakt i pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa. Preporučena dnevna doza morske mahovine je maksimalno četiri grama.
Morske alge su dobar izvor prebiotika koji su hrana dobrim bakterijama u crijevima te tako održavaju balans crijevne flore, a samim time jačaju imunitet.
Crvene alge su izvor cinka, minerala koji pomaže u proizvodnji i regulaciji hormona koji utječu na seksualnu želju.
Morska mahovina je bogata jodom, esencijalnim mineralom koji pomaže u radu štitnjače koja pak regulira brojne tjelesne funkcije i utječe na seksualnu želju.
Ipak, prije no što se odlučite konzumirati morsku mahovinu, posavjetujte se sa svojim liječnikom. Ne preporučuje se osobama s hipertireozom ii autoimunim poremećajima štitnjače, poput Gravesove bolesti.
Morska mahovina umiruje upalna stanja na koži, među ostalim, dobro djeluje protiv akni.
Zahvaljujući antibakterijskim, antivirusnim i antimikrobnim svojstvima pomaže u balansiranju mikrobioma kože, a visoka koncentracija sumpora smanjuje pretjerano lučenje sebuma. Hidratizira kožu, štiti je od okolišnih utjecaja i zaglađuje bore.
Morska mahovina najčešće nam je dostupna u obliku praha, a koristi i kao zgušnjivač u kulinarstvu, piše Nacional.hr.
Crvene morske alge poput morske mahovine sadrže niz vitamina i minerala. Prirodno su niskokalorični, masti i šećer, a sadrže i malu količinu biljnih bjelančevina.
Posluživanje sirove irske morske mahovine od 4 žlice (20 grama) daje sljedeće:
Kalorije: 10
Protein: 0,5 grama
Ukupne masti: 0 grama
Ukupno ugljikohidrata: 3 grama
Vlakno: 0,5 grama
Ukupni šećer: 0 grama
Kalcij: 1% dnevne vrijednosti (DV)
Željezo: 10% dnevne vrijednosti
Magnezij: 7% dnevne vrijednosti
Fosfor: 2% dnevne vrijednosti
Cinkov: 4% dnevne vrijednosti
Bakar: 3% dnevne vrijednosti
Kao i ostalo morsko povrće, morska mahovina također je prirodno dobar izvor joda, mikronutrijenta neophodnog za zdravlje štitnjače.
Osim toga, crvene morske alge poput morske mahovine pune su antioksidansa, spojeva koji štite vaše stanice od oksidativnih oštećenja koja izazivaju bolesti, piše FeelGoodPal.
I.B.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev