>
Plivarica je ovih dana ulovila morsku paklaru (Petromyzon marinus) blizu Šolte. Ona je stalni stanovnik Jadrana i njegovih pritoka. Paklare (Petromyzon marinus) su paraziti koji žive priljepljeni na mnoge vrste riba i sisavaca. Mrijesti se jednom u životu u slatkoj vodi. Umjesto na ribu, ovaj primjerak se uhvatio za krmu broda.
- U rijeke (Cetina, Neretva, Bojana) ulaze poput lososa da bi se mrijestile i uginule nakon mrijesta. Kao larve žive više godina zakopane u mulju rijeka gdje se hrane organskim česticama. Kada se preobraze u odraslu životinju plivaju morem u potrazi za ribama ili dupinima za koje će se zalijepiti i sisati im krv - piše Pero Ugarković s Instituta za oceanografiju u Splitu, u grupi Živi svijet Jadranskog mora.
Ova stvorenja malo podsjećaju na jegulje, ali zapravo su parazitske ribe koje se zakače za svoj plijen, odnosno za druge ribe, i sišu im krv.
Morsku paklaru zovu još i živim fosilom. Poznato je da parazitira i na mnogim drugim vrstama riba, ali i morskim sisavcima.
Morske zmijulje ili paklare gotovo se uopće ne razlikuju od njihovih predaka od prije 360 milijuna godina. Rasprostranjene su u sjevernom Atlantskom oceanu, Baltiku, zapadnom Sredozemlju i Jadranskom moru, pojašnjavaju iz Aquariuma Pula.
No već prije su zabilježeni slučajevi kad bi se paklara priljubila uz sami brod, pa postoje pretpostavke da se paklare prikače domaćinu i kao “autostoperi” na svojim migracijama, no vjerojatnije je da se uhvate za brod zbog pogrešne procjene zalogaja, o čemu je prije par godina pisao i Podvodni.hr.
D.G.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev