>
Iz Makarske nam stižu zanimljive snimke vatrenjače o kojoj smo do sada više puta pisali.
- Pozdrav svima. Danas sam po prvi put opazio ribu Lion odnosno paun. Lokacija greben Osejava u Makarskoj. Dubina 18m temp 20. Bio je to predivan neočekivani susret. Uopće s ne boji, nije htjela bježati - rekao nam je ronioc Vedran Runtić.
Bez obzira na estetiku bitno je napomenuti i nekoliko drugih činjenica vezanih za vatrenjaču. Poznata kao vatrenjača, riba lav ili riba paun, Pterois miles je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosustave. Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama, te brzog širenja na koloniziranim područjima Sredozemlja.
Sve bodlje na tijelu su otrovne te se kod uboda javlja izuzetno jaka bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi pa se u slučaju uboda preporučuje posjet liječniku. Iz tog razloga ovoj ribi treba pristupiti s oprezom, a posebice u slučaju ulova tijekom ribolova. Srećom, kao što je slučaj i kod ostalih jadranskih riba s otrovnim bodljama, otrov je termolabilan, što znači da se može neutralizirati toplinom (najbolje utapljajući ubodeno mjesto neposredno nakon uboda u vodi temperature 40-45°C u trajanju 30-90 min uz pažnju da ne dođe do opeklina), javlja Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita.
Da bismo smanjili negativne posljedice koje ova vrsta može uzrokovati, možemo preporučiti nekoliko mjera. Prije svega vodite računa o vlastitoj sigurnosti te oprezno rukujte s njom ako dođe do slučajnog ili namjernog ulova. S obzirom na to da se radi o teritorijalnoj vrsti, u slučaju značajnijeg povećanja populacije, ciljani izlov može biti učinkovita mjera kontrole populacije na područjima veće brojnosti. Također, smanjenje antropogenog pritiska na morski ekosustav može povećati njegovu otpornost na štetne učinke invazivnih vrsta.
J.T.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev