>
ŠIMUNI/PAG - Proteklog vikenda, Centar za podvodna istraživanja NAVALIS uspješno je realizirao još jednu značajnu akciju u sklopu projekta Mentalna ekologija. Cilj akcije bio je očistiti arheološko nalazište Laetavica i njegovu okolinu te educirati ronioce o tehnikama ekološki prihvatljivog čišćenja podmorja. Projekt se provodi uz podršku Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova - Uprave za otoke, a spojio je čišćenje podmorja, očuvanje kulturne baštine i edukaciju.
Ideja se rodila prilikom posjete UNESCO-vog izaslanstva prilikom dodjele plakete UNESCO BEST PRACTICE. Zaključili smo da se na lokalitet postavi UNESCO tabla i ukloni mreža. Jer mreži mjesto tamo nije.
Prvog dana akcije, tim je uklonio ribarsku mrežu dugu 70 metara s maksimalne dubine od 37,1 metar. Ova mreža, zapetljana u blizini arheološkog nalazišta, predstavljala je značajnu prijetnju morskom ekosustavu i očuvanju nalazišta. Nakon pažljivog izvlačenja, mreža je dotegljena do Kampa Šimuni, gdje je uz pomoć terenskog vozila izvađena iz mora.
Večer je protekla u opuštenoj atmosferi uz roštilj u Košljunu, gdje su članovi tima planirali pristup za drugi dan aktivnosti.
Drugi dan akcije tim je nastavio s radom južno od Laetavice. Uklonjene su tri ribarske vrše i jedna dugačka popona, zapetljana u razne ostatke otpada, zbog čega nije bilo moguće izmjeriti je. Uz to, očišćena je i okolica nalazišta, gdje su prikupljene životinjske kosti i odbačeni konopi, čime je podmorje dodatno osigurano od štetnih utjecaja.
Tijekom akcije, tim je nažalost izgubio padobranski balon za dizanje, koji je izronio zajedno s dvije vrše. Unatoč traženju tijekom završnog zarona, balon nije pronađen. Međutim, postignuti rezultati nadmašili su izazove te je vikend ocijenjen kao vrlo uspješan.
Vikend je uključivao i tečaj NAUI Conservation Diver, specijaliziranu edukaciju za ekološki prihvatljivo čišćenje podmorja. Ronioci su naučili kako sigurno provoditi ovakve akcije, bez ugrožavanja osjetljivih podvodnih ekosustava. Ova edukacija naglasila je važnost odgovornog pristupa ronilačkim akcijama i pripremila sudionike za buduće projekte očuvanja mora.
Ova akcija uspješno je spojila zaštitu prirodne i kulturne baštine s edukacijom i podizanjem svijesti o važnosti očuvanja podvodnog okoliša.
Velika zahvala ide timu: Mihaela Majdak, Nikola Renić, Dario Antolović, Matija Renić, Govind Puri i Vedran Dorušić, na njihovoj predanosti, profesionalnosti i trudu. Zajednički rad i angažman omogućili su uspješnu realizaciju ove zahtjevne akcije.
Projekt Mentalna ekologija nastavlja s planiranim akcijama i edukacijama. Cilj nam je nastaviti podizati svijest o važnosti očuvanja podvodne baštine i morskog ekosustava te uključiti što više zainteresiranih u ove važne aktivnosti.
Pratite nas za novosti o budućim akcijama i načine kako se možete uključiti u naš rad!
Projekt mentalna ekologija provodi se uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova - uprave za otoke. U sklopu ovog dijela projekta proveli smo i obuku ronilaca za ronilačku specijalnost Conservation diver. Na ovom tečaju uči se kako raditi akcije čišćenja, na što paziti i kako ne pogoršati stanje u podmorju.
Vedran Dorušić
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev