>
  1 min. čitanja

VIDEO U oporavilište pulskog akvarija stigla juvenilna glavata želva imena Lucky Lady

VIDEO U oporavilište pulskog akvarija stigla juvenilna glavata želva imena Lucky Lady
Foto: Aquarium Pula

Proteklog tjedna u Oporavilište pulskog akvarija stigla je juvenilna glavata želva (Caretta caretta) po imenu Lucky Lady, stara oko 4 godine, teška približno 5 kg, s duljinom oklopa od 34 cm, objavili su iz Aquariuma Pula.

Pronađena je kako pluta na površini mora u blizini Tara, na sjeverozapadu Istre, pothlađena i letargična. Kornjaču je uočio gospodin Luka Mikičić iz Tara, koji je odmah reagirao i obavijestio Aquarium.

- Po dolasku u Oporavilište, započeli smo s postupnim zagrijavanjem te izvršili detaljan pregled, uključujući rendgensku pretragu, u kojoj nisu pronađene unutarnje ozljede ili prisutnosti stranih predmeta. Međutim, oklop joj je bio obrastao algama, što ukazuje na dulji period smanjene pokretljivosti, vjerojatno uzrokovan pothlađenošću - kazala je ekipa stručnjaka iz pulskog akvarija.

Pothlađenost, odnosno smanjenje tjelesne temperature, kod kornjača pokreće niz negativnih posljedica: usporava cirkulaciju i disanje, smanjuje pokretljivost i apetit, a u krajnjem slučaju može rezultirati smrću. Zanimljivo je da je upravo pothlađenost bila najčešći razlog dolaska kornjača u Oporavilište do 2019. godine, no posljednjih godina, sve rjeđe bilježimo takve slučajeve, kazali su iz Aquariuma Pula.


I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.