>
Japanski i australski znanstvenici uspjeli su snimiti ribu koja pliva na -8336 metara, što je najveća dubina na kojoj je ikad pronađena neka riba.
Dotična riba je vrsta puža roda Pseudoliparis swirei, a snimljena je u vodama južno od Japana. Prethodno zapažanje napravljeno je u Marijanskoj brazdi, na -8178 metara.
Želatinozno tijelo ove vrste puževih riba pomaže joj da živi u iznimno negostoljubivim uvjetima. Neke vrste ove ribe, na primjer, prilagodile su se preživljavanju u ledenim vodama Arktika i Antarktike.
Radi se o obitelji riba koje su bile uspješne u iskorištavanju negostoljubivih staništa kao što su hladna i duboka mora, omogućujući im da se brzo razviju u mnoštvo podvrsta.
- Postoji preko 400 vrsta puževa-riba, a vjerojatno će ih biti još koje još nisu opisane. Oni su jedna od najbrže prilagođavajućih skupina riba, a mogu se naći u raznim morskim staništima, sve do onih najnegostoljubivijih - kazao je dr. Rupert Collins, jedan od znanstvenika ihtiologa.
Ova vrsta je i među prvim dubokomorskim ribama kojima je sekvenciran genom. To je otkrilo kako su se te životinje prilagodile životu na mjestu gdje je tlak tisuću puta veći nego na razini mora.
Njen kostur je mekan i fleksibilan kako bi mogla tolerirati ekstremni tlak, dok je prekrivena želatinoznim slojem, a ne ljuskama.
D.G.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev