>
Cvjetovi maslačka cijenjeni su u gastronomiji i narodnoj medicini. Postoje brojni recepti za pripremu džema, marmelade, sirupa, likera, melema, ali može se napraviti i vino karakteristične arome.
Postupkom fermentacije od cvjetova maslačka možemo pripremiti vino s cvjetnim okusom. Ovaj napitak cijenjen je kao ljekovit, ali se ne preporučuje dnevni unos veći od 150 g. Konzumacija normalizira krvni tlak i smanjuje rizik od srčanih bolesti, smiruje i otklanja nesanicu.
Berba cvjetova se obavlja ujutro kada se tek otvore, a vrijeme treba biti sunčano. Ne berite ih poslije kiše, jer nemaju dovoljno nektara. Birajte lokacije koje su udaljene od prometnica i drugih onečišćenja.
Za pripremu prvo operite i sterilizirajte sve posude upotrebom vrele vode i zatim pustite da se osuše, piše Agroklub.
Teglu od 1,5 l napunite cvjetovima maslačka. Trebat će vam 4 l vode, 1,5 kg šećera, dva veća limuna ili 10 do 12 g limunske kiseline, jedna naranča, do 4 grančice svježe mente i do 150 g neopranih grožđica.
Odvojite latice od cvjetne lože, jer ona može dati gorčinu. Najbrže ćete to obaviti da jednostavno nožem odrežete donji, zeleni dio cvijeta. Stavite ih u lonac, prekrijete vodom, poklopite i ostavite 24 h. Nakon toga sadržaj procijedite kroz gazu. Na kraju sadržaj gaze, latice, dobro stisnite rukama i iscijedite.
Limune dobro operite i posušite. Koricu tanko ogulite da ne zahvatite bijeli dio. Iscijedite sok od limuna i naranče. Koricu i sok dodajte u procijeđenu tekućinu, kao i 0,5 kg šećera, mentu i grožđice. Dobro promiješajte da se šećer otopi i prekrijte gazom.
Posudu čuvajte dva do tri dana na tamnom mjestu sobne temperature. Pojavit će se prvi znakovi fermentacije i tada dodajte još pola kilograma šećera i promiješajte. Ponovo procijedite kako bi odstranili koricu, grančice mente i grožđice.
Na otvor tegle postavite čistu i opranu gumenu rukavicu kojoj ste izbušili rupicu na jednom prstu kako bi izašao stvoreni plin. Ako vam se učini da slabo fermentira dodajte 20 do 30 g šećera, promiješajte i čuvajte u tamnoj prostoriji na temperaturi do 25ºC.
Nakon pet do šest dana dodaje se još 250 g šećera kojeg prethodno otopimo u malo mošta i sve ulijemo u lonac ili još bolje u nekoliko većih staklenih tegli. Poslije pet dana dodaje se još 250 g šećera na isti način.
Fermentacija traje od 25 dana do dva mjeseca i na nju djeluje temperatura, prisustvo kvasca, nektar iz maslačka. Kada vidite da se na dnu izdvojio sloj taloga, gumena rukavica se ispuhala, a vino postalo svjetlije možete ga procijediti.
U slučaju da fermentacija traje duže od 50 dana potrebno je sadržaj procijediti u drugi čisti i dezinficiran lonac i ostaviti da fermetira pod rukavicom. Predugo stajanje na talogu daje gorak okus vinu.
U gotovo i procijeđeno vino možete dodati 2 do 12 posto alkohola u odnosu na zapreminu vina ili dodati šećer po ukusu. Alkohol će neutralizirati karakterističan cvjetni miris. Vino se pakira u tegle do vrha, jer je poželjno da nema kontakt sa kisikom, dobro zatvori i ostavlja se da dozrijeva sljedećih četiri do šest mjeseci na tamnom mjestu gdje je temperatura između 6 i 16ºC. U slučaju da ste dodali šećer na bocu stavite gumenu rukavicu i dobro je privežite. Tako ostavite sljedećih sedam do deset dana.
Jednom mjesečno profiltrirajte vino kako bi ga oslobodili taloga. Nakon odležavanja vino se flašira i hermetički zatvori. Može se čuvati do dvije godine u hladnjaku ili hladnijoj prostoriji.
B.K.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev