3 min. čitanja

Vino od maslačka za bolji san

Vino od maslačka za bolji san
Foto: Unsplash

Cvjetovi maslačka cijenjeni su u gastronomiji i narodnoj medicini. Postoje brojni recepti za pripremu džema, marmelade, sirupa, likera, melema, ali može se napraviti i vino karakteristične arome.

Postupkom fermentacije od cvjetova maslačka možemo pripremiti vino s cvjetnim okusom. Ovaj napitak cijenjen je kao ljekovit, ali se ne preporučuje dnevni unos veći od 150 g. Konzumacija normalizira krvni tlak i smanjuje rizik od srčanih bolesti, smiruje i otklanja nesanicu.

Berba cvjetova se obavlja ujutro kada se tek otvore, a vrijeme treba biti sunčano. Ne berite ih poslije kiše, jer nemaju dovoljno nektara. Birajte lokacije koje su udaljene od prometnica i drugih onečišćenja.

Priprema vina

Za pripremu prvo operite i sterilizirajte sve posude upotrebom vrele vode i zatim pustite da se osuše, piše Agroklub.

Teglu od 1,5 l napunite cvjetovima maslačka. Trebat će vam 4 l vode, 1,5 kg šećera, dva veća limuna ili 10 do 12 g limunske kiseline, jedna naranča, do 4 grančice svježe mente i do 150 g neopranih grožđica.

Odvojite latice od cvjetne lože, jer ona može dati gorčinu. Najbrže ćete to obaviti da jednostavno nožem odrežete donji, zeleni dio cvijeta. Stavite ih u lonac, prekrijete vodom, poklopite i ostavite 24 h. Nakon toga sadržaj procijedite kroz gazu. Na kraju sadržaj gaze, latice, dobro stisnite rukama i iscijedite.

Limune dobro operite i posušite. Koricu tanko ogulite da ne zahvatite bijeli dio. Iscijedite sok od limuna i naranče. Koricu i sok dodajte u procijeđenu tekućinu, kao i 0,5 kg šećera, mentu i grožđice. Dobro promiješajte da se šećer otopi i prekrijte gazom.

Garden fresh picked lemons in glowing light. Still life.
Foto: Unsplash

Posudu čuvajte dva do tri dana na tamnom mjestu sobne temperature. Pojavit će se prvi znakovi fermentacije i tada dodajte još pola kilograma šećera i promiješajte. Ponovo procijedite kako bi odstranili koricu, grančice mente i grožđice.

Na otvor tegle postavite čistu i opranu gumenu rukavicu kojoj ste izbušili rupicu na jednom prstu kako bi izašao stvoreni plin. Ako vam se učini da slabo fermentira dodajte 20 do 30 g šećera, promiješajte i čuvajte u tamnoj prostoriji na temperaturi do 25ºC.

Nakon pet do šest dana dodaje se još 250 g šećera kojeg prethodno otopimo u malo mošta i sve ulijemo u lonac ili još bolje u nekoliko većih staklenih tegli. Poslije pet dana dodaje se još 250 g šećera na isti način.

Fermentacija traje od 25 dana do dva mjeseca i na nju djeluje temperatura, prisustvo kvasca, nektar iz maslačka. Kada vidite da se na dnu izdvojio sloj taloga, gumena rukavica se ispuhala, a vino postalo svjetlije možete ga procijediti.

Možete mu dodati i alkohol

U slučaju da fermentacija traje duže od 50 dana potrebno je sadržaj procijediti u drugi čisti i dezinficiran lonac i ostaviti da fermetira pod rukavicom. Predugo stajanje na talogu daje gorak okus vinu.

U gotovo i procijeđeno vino možete dodati 2 do 12 posto alkohola u odnosu na zapreminu vina ili dodati šećer po ukusu. Alkohol će neutralizirati karakterističan cvjetni miris. Vino se pakira u tegle do vrha, jer je poželjno da nema kontakt sa kisikom, dobro zatvori i ostavlja se da dozrijeva sljedećih četiri do šest mjeseci na tamnom mjestu gdje je temperatura između 6 i 16ºC. U slučaju da ste dodali šećer na bocu stavite gumenu rukavicu i dobro je privežite. Tako ostavite sljedećih sedam do deset dana.

Jednom mjesečno profiltrirajte vino kako bi ga oslobodili taloga. Nakon odležavanja vino se flašira i hermetički zatvori. Može se čuvati do dvije godine u hladnjaku ili hladnijoj prostoriji.

B.K.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.