>
  4 min. čitanja

Virtualna stvarnost danas za bolje funkcioniranje sustava u slučaju onečišćenja mora sutra

Virtualna stvarnost danas za bolje funkcioniranje sustava u slučaju onečišćenja mora sutra
Foto: Pomorsko je dobro

SPLIT - Virtualna stvarnost u edukativne svrhe danas, sutra je budućnost u slučaju onečišćenja Jadranskog mora s brodova kakvih, srećom, nismo imali do sada, ali ćemo na ovaj način pripremiti sustav i sve uključene službe za pravilnu procjenu situacije te pravovremenu i adekvatnu reakciju na njih, zaključeno je na edukativnoj radionici "Primjena virtualne stvarnosti kod izazova onečišćenja mora - Alati za brzu intervenciju" održanoj u konferencijskoj dvorani Županijskog tehnološkog Hub-a Digitalna Dalmacija u Splitu s  ciljem širenja svijesti o potrebi očuvanja i zaštite Jadranskog mora.

Na radionici koju su organizirali Upravni odjel za turizam, pomorstvo i promet Splitsko-dalmatinske županije (SDŽ) u okviru projekta Pomorsko je dobro i u suradnji s Jadranskim edukativno-istraživačkim centrom za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora - ATRAC, prisustvovali su predstavnici interventnih službi, Županijskog operativnog centra SDŽ, institucija koje se bave zaštitom okoliša i predstavnici jedinica lokalne uprave i samouprave s područja Splitsko-dalmatinske županije. 

Vedran Martinić, ravnatelj Jadranskog edukativno-istraživačkog centra za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora - ATRAC osvrnuo se na nužnost korištenja virtualne stvarnosti u budućnosti kao potpuno novog alata koji se razvija na globalnoj razini. Ovaj VR sustav prezentiran u Splitu tek je drugi te vrste u Europi i koristi se u edukacijama kako bismo se što bolje pripremili za eventualna onečišćenja mora s brodova.

- Radi se o virtualnom svijetu s obzirom da u Hrvatskoj nedostaju iskustva većih onečišćenja mora jer ih nismo imali i u dosadašnjem radu smo primijetili da je to ključni problem zbog kojeg ne možemo procijeniti  prave količine onečišćenja koje nam dospiju u morski okoliš. Stoga smo razvili virtualni svijet u kojem će korisnici tog alata, putem VR naočala, pokušavati uvježbavati procijeniti koje su to količine i vrste ulja i kako bi mogli odabrati pravu metodu uklanjanja onečišćenja. Procjena je ključna jer se na osnovi nje dimenzionira intervencija. Cilj nam je pripremiti se za veliko, masivno onečišćenje mora koje se može dogoditi svugdje. U tom smislu želimo prilagoditi sustav na najvišoj razini da bude spreman za jednu takvu intervenciju i reagiranje. Do sada smo u sličnim situacijama bili brzi, ali trebamo biti i primjereni i to je ono gdje pokušavamo poboljšati kompetencije svih ljudi koji su u to uključeni. Sustav odlično reagira na manja onečišćenja, pogotovo u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a sada pripremamo sustav za neka veća, masivnija onečišćenja - pojasnio je Martinić.

Željko Kuštera, lučki kapetan i zapovjednik Županijskog operativnog centra Splitsko-dalmatinske županije kazao je kako će svaki alat koji se u praksi pokaže dobrim, biti prihvaćen, pa tako i virtualna stvarnost, no najvažnije je educirati i ekipirati ljude kako bi se osigurala pravovremena i ispravna reakcija u svakom momentu u slučaju onečišćenja mora.

- Za sada znamo da ćemo imati istrenirane ljude koji će procijeniti koliki je obim onečišćenja i o kojoj se tvari radi. Ne možemo odmah kazati kako ćemo to primijeniti. Do sada smo to radili tako da je inspektor morao doći, pogledati i procijeniti količinu onečišćenja. Mi i sad pratimo situaciju, imamo snimke, ali moramo znati da nijedna zemlja na svijetu nije spremna za velika onečišćenja mora. Mogućnost da će se to kod nas dogoditi je minimalna, ali najviše možemo očekivati onečišćenja od nautičkog turizma jer kroz ljeto na našem moru obitava oko 160 tisuća plovila, ali je to benzin ili dizel koji nije opasan kao mazut i druga teška goriva - istaknuo je Kuštera.

Zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije (SDŽ) Stipe Čogelja podsjetio je kako županija sve svoje projekte i programe provodi kroz edukaciju, zajednicu i poslovne prilike. 

- Jučer smo u Pomorskoj školi u suradnji s ATRACOM održali edukativnu radionicu učenicima Pomorske škole koji su bili oduševljeni. Mislim da je budućnost mlade generacije učiti kako modernim tehnologijama zaštititi naše najvrijednije bogatstvo. Što se tiče zajednice, još 2012. godine surađujemo s ATRACOM i Županijskim operativnim centrom te Cijanom. S njima imamo vrhunsku suradnju u slučaju manjih onečišćenja, dok se za veća moramo pripremiti. A poslovne prilike su tu, vidjeli smo danas u centru Digitalna Dalmacija gdje se razvija korištenje umjetne inteligencije i virtualne stvarnosti koji su naša budućnost. Ti alati nam mogu pomoći da naše svakodnevne poslove obavljamo brže, bolje i jače - zaključio je Čogelja.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.