>
URINJ - OKO 150 građana sudjelovalo je na mirnom prosvjedu pod sloganom "Želimo čisto more i zrak na Kvarneru" ispred ulaza u Rafineriju nafte u Rijeci u organizaciji Građanske inicijative "Čuvari Kvarnerskog zaljeva".
Organizatori prosvjeda smatraju da je INA netransparentna kada je riječ o stanju postrojenja i instalacija rafinerije, a da Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ne provodi nadzor nad tim postrojenjem pa su zabrinuti za budućnost Kvarnerskog zaljeva, prenosi Index.
Boris Bradarić je u ime inicijative istaknuo da je Rafinerija od početaka 1965. do danas morala proći dvije temeljite sanacije postrojenja - spremnika, cjevovoda, procesne kanalizacije i tankvana, uz modernizaciju glavnih postrojenja za obradu nafte, ali da te sanacije nisu napravljene.
Od presudne je važnosti, kaže, stanje sekundarnih instalacija, kao što su spremnici, cjevovodi, procesna kanalizacija i tankvane te da su došli u posjed popisa 153 spremnika na lokalitetu Urinj čije stanje nije poznato javnosti.
Tvrdi da postoje deseci kilometara tlačnih cjevovoda i 28 kilometara kanalizacije čije stanje također nije poznato, a nepoznato je i stanje tankvana, što smatra ključnim jer - ako spremnici propuštaju, a betonske tankvane su popucale zajedno s temeljima - ugljikovodici stalno cure u podzemlje.
Sva ta tehnička pitanja zahtijevaju konkretne i stručne odgovore jer se, kaže, intenzivno ispumpavaju ugljikovodici iz kraškog podzemlja od 1993. do danas, a puno toga svakodnevno curi u more.
Prosvjednici su također željeli skrenuti pozornost na obvezu Ministarstva zaštite okoliša u nadzoru nad postrojenjima visokog rizika, kao i na važnost poštivanja svih parametara proizvodnje pri izdavanju okolišne dozvole što, smatraju, nije zadovoljavajuće odrađeno. Upitno je i tko provodi nadzor nad industrijskim kompleksom Rafinerije i tko provjerava knjigu periodičnog i preventivnog održavanja te koje norme se primjenjuju, naveo je Bradarić.
Sa skupa je Ini i Uredu predsjednika Vlade upućena peticija naslovljena "Spasimo plaže na Kvarneru“, koju je potpisalo više od tri tisuće ljudi.
Na prosvjedu je bio i načelnik Kostrene Dražen Vranić koji je rekao da je ta općina već dvije godine suočena s problemima zbog propuštanja s područja Rafinerije, da su poduzeli sve što je u ingerenciji općine i da će se sljedećeg tjedna održati tematska sjednica Općinskog vijeća na kojoj će sudjelovati predstavnici Ine od kojih očekuju odgovore o poduzetim aktivnostima za rješavanje problema onečišćenja mora, kao i cjelovita rješenja.
Iz INA-e su reagirali nakon prosvjeda navodeći da je INA niz godina posvećena pronalaženju trajnog rješenja za problem nakupljanja ugljikovodika u krškom podzemlju na lokaciji Rafinerije, a trenutačno su, kažu, pred potpisivanjem ugovora za inovativno, cjelovito i trajno rješenje – hidrauličku barijeru.
Taj sustav omogućit će prikupljanje svih ugljikovodika koji su se nakupljali u podzemlju i njihovo kontinuirano vađenje kako ne bi prodirali u more, naveli su iz Ine dodajući da će implementacija sustava trajati dvije godine.
Osim toga, kažu, INA želi postaviti oceanske brane na moru, koje su veće i jače od trenutačnih, kako bi se spriječilo širenje ugljikovodika i ako bi proces dobivanja dozvola išao brzo, brane mogu biti postavljene već do ovog ljeta.
Naveli su i da će INA, uz 30-ak postojećih, izraditi nove bušotine unutar Rafinerije koje ciljaju podzemne kaverne u kojima se nakupljaju ugljikovodici pa sve što se tako izvuče iz podzemlja, neće završiti u moru.
Iz Ine su potvrdili da će njihovi predstavnici sudjelovati na sjednici Općinskog vijeća Kostrene slijedećeg tjedna "kako bi lokalnu zajednicu pobliže upoznali sa svojim planovima i nastojanjima".
Hina
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev