>
Zadarski fotograf i suradnik Morskog HR Boris Kačan izložbom "Pomorska foto-kartografija" u biografskom muzeju predstavlja više od 530 nevjerojatnih snimaka hrvatskih otoka, otočića, grebena i hridi.
Koliko imamo otoka? Prema službenim podacima, od najvećih do najmanjih - ima ih 1.244. Za sad, jer zahvaljujući "Pomorskoj foto-kartografiji", uskoro bi ih moglo biti i više.
O more - možda jedino ti sigurno znaš koliko je u tebi razasuto otoka, otočića, grebena i hridi, koje obavijaš svojim plavetnilom.
- Teško je govoriti o konačnom broju hrvatskih otoka, naravno, ne onih velikih, srednjih ili malih otoka, već je riječ o grebenima i hridima, s obzirom na prirodne mijene, ali i s obzirom na mjerilo u kojem te otoke promatramo - rekao je za HRT dr.sc. Josip Faričić, rektor Sveučilišta u Zadru.
U pustolovinu obilaska Jadrana krenuo je zadarski fotograf Boris Kačan. Vratio se s veličanstvenim fotografijama, od kojih je njih 530 izložio u biogradskom muzeju. Uz fotografije, smjestile su se i karte, na kojima se vidi, gdje su one točno nastale.
- Nastojali smo da tim kartama popratimo točno određena područja, neku skupinu, ili da ide redom, da se ljudi lakše snađu, kad vide taj pano, da odmah mogu na toj karti naći točno te otoke - kazao je fotograf Boris Kačan.
U ovaj projekt krenuo je, reći će, slučajno, ali kako je vrijeme odmicalo, više ništa nije bilo slučajno. Projekt je podržao Hrvatski hidrografski Institut iz Splita.
- Ovaj projekt je planiran da u budućnosti obuhvati 1.244 još uvijek pod upitnikom otoka, jer je to živa stvar, radi se o prirodi, ljudskim zahvatima u prirodi, da povežemo na kraju projekta povežemo s registrom otoka, otočića i hridi, kako bi stvorili fotografsku bazu - pojasnio je Kačan.
Do sad je Boris fotografirao više od 1.100 otoka, uglavnom je do njih letio.
- Jer tako najbolje možemo dočarati stvaran oblik otoka iz zraka kad ga fotografiramo, iz broda ili niske perspektive, imamo more oko tog otoka, pa ga je teško prokazati, uglavnom su snimke iz aviona, helikoptera, u novije vrijeme drona, ispričao je fotograf.
A iz zraka, u moru se ocrtavaju najrazličitiji oblici.
- Najpoznatiji Galešnjak, otok ljubavi, u obliku srca, ali ima ih u Hrvatskoj više, 5, imamo u obliku ribica, Kamešnjak, Planičić, kojeg smo izabrali za naslovnu stranu za izložbu. Imamo kod utvrde Svetojanj na otoku Pagu imamo janjeću glavu od jednog poluotoka, imamo malu ribicu i konjic na Silbi, ribica, a pored nje konjic posidonija se doslovno vidi na tim fotografija - otkrio je.
Boris uživa u svom poslu, jer nije to samo posao, utkano je u njega puno ljubavi prema moru i otocima. Plan je fotografirati cijeli Jadran.
- Znači ujutro me budi, onda me zove - našao sam neke bolje fotografije. Ja imam PTSP poslije ove suradnje. Ujače zaboravili smo par hridi, jer je dosadan, ali s takvim ljudima je lako raditi jer ima volju, ti isto tako možeš njega nazvati u ponoć, kazao je dr.sc. Tonči Jeličić, Hrvatski hidrografski Institut, načelnik grafičkog odjela.
- Boris Kačan je zaista napravio veliku stvar, snimajući hrvatske otoke. Štoviše, upravo zahvaljujući i njegovim snimkama možemo povećati broj otočnih jedinica, s obzirom na to da je i u zakonu i registru prisutna dvojba pa se spominje 1.244, 1.246 - rekao je dr.sc. Josip Faričić, rektor Sveučilišta u Zadru.
A kad projekt završi, bit će to zapravo tek početak drugog dijela projekta, prezentacija jadranskih bisera u europskim i svjetskim metropolama, od Pariza, Londona, do New Yorka.
- Meni je divan osjećaj, po prirodi sam takav, volim istraživati, ovo mi je super, i novi oblici koje vidim, nova mora, obale, žala - rekao je fotograf Boris Kačan.
Ana Dobrović
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev